• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nowy prezes LOT w piątek?

Nowy prezes LOT w piątek?
Foto: TVN24 Foto: LOT trzeci rok z rzędu notuje straty i jest w trakcie bolesnej restrukturyzacji

Prawdopodobnie w piątek Rada Nadzorcza wybierze nowego prezesa PLL LOT - podał PAP przewodniczący RN Jacek Krawczyk. We wtorek upłynął termin nadsyłania zgłoszeń na szefa zarządu przewoźnika oraz na członka zarządu ds. finansowo-ekonomicznych.

- Rada zajmie się przesłuchaniem kandydatów 22 października oraz ewentualnie 29 października podczas posiedzenia - przekazał Krawczyk.

Rzecznik spółki Jacek Balcer, pytany o liczbę zgłoszonych aplikacji powiedział, że "trwa postępowanie konkursowe i mówienie o liczbie zgłoszeń oraz o osobach, które to zrobiły, byłoby niestosowne".

Kto może zostać prezesem

Na początku października w prasie zamieszczone zostały ogłoszenia rady PLL LOT dotyczące konkursu na stanowiska prezesa spółki oraz członka zarządu ds. finansowo-ekonomicznych. Kandydaci mieli czas na składanie aplikacji do wtorku. 22 października rozpoczną się rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi osobami. Oceniane będą m.in.: wiedza o PLL LOT oraz o sektorze, w którym działa spółka, znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem i kierowaniem ludźmi, zasad funkcjonowania spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Pod koniec września z kierowania spółką zrezygnował Sebastian Mikosz; stanowisko prezesa pełnił 19 miesięcy. Rada Nadzorcza zdecydowała, że Zbigniew Mazur, oddelegowany z rady, będzie p.o. prezesem zarządu. Wcześniej był on prezesem zarządu spółki LOT Service (należącej do PLL LOT).

Stanowisko członka zarządu ds. finansowo-ekonomicznych jest wolne od dwóch tygodni, gdy rada zdymisjonowała Andrzeja Oślizłę.

Straty i bolesna restrukturyzacja

PLL LOT za pierwszych siedem miesięcy tego roku odnotowały stratę operacyjną w wysokości 35 mln zł. Strata operacyjna w okresie od stycznia do lipca w 2009 roku wyniosła 170 mln zł, a w tym samym czasie w 2008 strata wyniosła 175 mln zł. Za cały rok 2009 rok przewoźnik odnotował stratę operacyjną w wysokości 335,3 mln zł, za cały 2008 wyniosła ona 231,9 mln zł.

Od kilku miesięcy w spółce trwa restrukturyzacja. W ramach zwolnień grupowych, które zaczęły się w październiku 2009 roku, do końca maja tego roku z firmy odeszło 400 osób.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane