• rozwiń
  • WIG20 2188.81 -0.84%
  • WIG30 2485.66 -0.95%
  • WIG 57881.23 -0.97%
  • sWIG80 11633.00 +0.20%
  • mWIG40 3749.27 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:01

Dostosuj

Nowy potentat na bulwarowym rynku

Nowy potentat na bulwarowym rynku
Foto: TVN24.pl Foto: Wszystkie (główne) tabloidy wschodniej Europy w jednym ręku

Szwajcarskie wydawnictwo Ringier AG i niemiecki Axel Springer AG połączą swoje przedsięwzięcia w Europie Wschodniej. Pierwsza z firm wniesie swoje spółki w Serbii, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Druga - swoje wydawnictwo Axel Springer Polska. Nowym przedsięwzięciem pokieruje Polak, Florian Fels.

Springer wniesie też do spółki swoje wydawnictwa działające w Czechach i na Węgrzech. Obie strony będą mieć po połowie udziałów we wspólnym przedsięwzięciu.

Jako atut nowej spółki wskazano dominację na rynku tabloidów: w jego portfolio znajdą się czeski "Blesk", słowacki "Novy Cas", serbski "Blic", węgierski "Blikk" oraz polski "Fakt". Wszystkie pisma są liderami na swych rynkach. Łączny dzienny nakład tych pism to 1,4 miliona egzemplarzy, czytanych przez 9,3 milionów ludzi - chwalą się udziałowcy.

Powstałe z połączenia wydawnictwo będzie miało ponad 100 tytułów i 70 serwisów internetowych. Jego szefem będzie Florian Fels, ostatnio dyrektor generalny na Europę Centralną Ringier AG, który do końca stycznia kierował Axel Springer Polska.

- Powołanie nowej spółki otworzy przed nami nowe perspektywy i szanse dalszego rozwoju w nowych segmentach, szczególnie na rynku cyfrowym - mówi "Presserwisowi" Marek Sowa, prezes Axel Springer Polska.

- Zespół Axel Springer Polska wejdzie w skład wiodącego holdingu medialnego w Europie Wschodniej, którego udziałowcami będą dwa koncerny o ogromnym doświadczeniu i zapleczu finansowym. To znakomita podstawa do dalszej ekspansji, powiększenia rynkowych udziałów i rozwoju nowych działalności w segmencie mediów cyfrowych - dodaje Sowa.

Nowa spółka siedzibę będzie miała w Zurychu. Jak podano w komunikacie prasowym jej łączny obrót wyniesie 414 mln euro, a wynik EBITDA 62 mln euro. Będzie zatrudniać 4800 pracowników. W ciągu 3-5 lat ma zostać wprowadzona na giełdę.

Warunkiem sfinalizowania transakcji jest uzyskanie zgody przez właściwych urzędów antymonopolowe.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane