• rozwiń
  • WIG20 2190.92 +0.52%
  • WIG30 2483.35 +0.49%
  • WIG 57909.03 +0.50%
  • sWIG80 11582.04 -0.06%
  • mWIG40 3736.08 +0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:04

Dostosuj

Nowy podatek od telewizora

Nowy podatek od telewizora
Foto: TVN24 Foto: Będzie drożej, by było lepiej

Producenci i importerzy urządzeń RTV i nośników pamięci będą przekazywać 1 proc. od sprzedaży swoich produktów na Narodowy Instytut Audiowizualny. Na takim projektem pracuje resort kultury - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Za te pieniądze Instytut ma zamiar zdigitalizować ważne dla kultury dzieła audiowizualne. To - zdaniem ekspertów - przełoży się na cenę sprzętu RTV.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad projektem ustawy o Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Zgodnie z projektem, celem działalności Instytutu ma być cyfrowa archiwizacja ważnych dla kultury polskiej i dziedzictwa narodowego zbiorów lub utworów audiowizualnych oraz muzycznych wytworzonych w celu publicznego rozpowszechniania.

Pieniądze na ten cel mają pochodzić mają od producentów i eksporterów m. in. urządzeń rtv, którzy przekażą na Instytut jeden proc. od sprzedaży swoich produktów.

Podatek od bita

Za cyfrowy luksus przyjdzie jednak zapłacić przeciętnemu Kowalskiemu. – Opłatą zostanie obciążona w zasadzie cała elektronika użytkowa. W dodatku jest to kolejna próba przerzucenia na przedsiębiorców ciężarów publicznych, a w konsekwencji na indywidualnych konsumentów – mówi gazecie Tomasz Partyka, dyrektor Biura Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

– W przypadku wejścia w życie ustawy zostanie w istocie ustanowiony kolejny parapodatek, uderzający przede wszystkim w konsumentów. Nie ulega bowiem wątpliwości, że importerzy i producenci wymienionych produktów zrekompensują ponoszone opłaty podwyższeniem ich cen – dodaje Piotr Ostapa, radca prawny z kancelarii Mamiński & Wspólnicy.

Przedsiębiorcy szacują, że jeżeli pomysł ministerstwa się nie zmieni, to rynek urządzeń elektronicznych w sumie każdego roku będzie przeznaczał na Instytut około 280 mln zł.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane