• rozwiń

Nowy, lepszy system Googla

Nowy, lepszy system Googla
Foto: TVN24 Foto: Za rok rusza nowy system operacyjny - Google Chrome

Rynkowa wojna informatycznych gigantów w nowej odsłonie: Google potwierdza, że pracuje nad systemem operacyjnym dla komputerów. Microsoftowa twierdza Windows za rok będzie wystawiona na ataki nowego konkurenta. System będzie nosił znajomą już nazwę: Chrome.

Po dziewięciu miesiącach, od kiedy wprowadziliśmy na rynek przeglądarkę internetową Google Chrome, regularnie używa jej 30 milionów ludzi - można przeczytać na firmowym blogu Google. Autorzy podkreślają, że to program "dla ludzi, którzy żyją w Sieci" - i potwierdzają to, o czym Sieć spekulowała od miesięcy: Google stworzy własny system operacyjny dla komputerów.

Ściślej - dla netbooków, lekkich komputerów przeznaczonych właśnie do korzystania z internetu i pracy w Sieci.

Google Chrome Operating System ma być dostępny w drugiej połowie 2010 roku. Ma być szybszy, zużywać mniej zasobów komputera niż konkurenci, jego oparty na Linuxie kod ma być tworzony na zasadzie open source. Jak zapowiada Google, komputer z nowym systemem ma połączyć się z internetem zaledwie w kilka sekund.

Żyjący w sieci

Jak twierdzą autorzy firmowego bloga Google, przeglądarka Chrome służy ludziom "żyjącym w Sieci" - tym, którzy w internecie szukają wszelkich informacji, robią zakupy, sprawdzają e-maile i na przeróżne sposoby komunikują się z przyjaciółmi.

Jednak ich zdaniem nie zawsze system operacyjny mógł sprostać wymaganiom przeglądarki. Nie precyzują, o jaki to system operacyjny chodzi - ale tłumaczą, że właśnie dlatego postanowiono opracować "nowy, lepszy system".

Jak dodają, to zupełnie oddzielny projekt od systemu Android, przeznaczonego dla urządzeń sieciowych takich jak wyrafinowane telefony komórkowe.

mon//mat

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane