• rozwiń

"Nowy kodeks pracy cofnie nas do XIX wieku"

"Nowy kodeks pracy cofnie nas do XIX wieku"
Foto: TVN24 Foto: Związkowcy i lewica krytykują zmiany w kodeksie pracy

- Proponowane przez rząd przepisy dotyczące nowelizacji kodeksu pracy mogą być niezgodne z konstytucją - uważa Marek Borowski z LiD. Dodaje, że przypominają one kapitalizm rodem z XIX wieku. Swój sprzeciw wobec planów rządu wyraziły też NSZZ "Solidarność" i "Sierpień 80".

Marek Borowski twierdzi, że w ustawie zasadniczej zapisano społeczną gospodarkę rynkową. Tymczasem proponowane przepisy mogą łamać ten zapis. Według byłego marszałka Sejmu Platforma, popierając takie przepisy, pokazuje swoje antypracownicze oblicze.

Poseł LiD skrytykował między innymi propozycje możliwości zwalniania z pracy kobiet w ciąży i osób w wieku przedemerytalnym w firmach zatrudniających mniej niż 10 osób. Jego zdaniem przez nowe przepisy zostanie też zmarginalizowana rola związków zawodowych.

Związki: To skandal!

Przygotowywany zamach na prawa pracownicze osób z zakładów pracy zatrudniających do 9 pracowników uważamy za skandaliczny

Przygotowywany zamach na prawa pracownicze osób z zakładów pracy zatrudniających do 9 pracowników uważamy za skandaliczny

- Przygotowywany zamach na prawa pracownicze osób z zakładów pracy zatrudniających do 9 pracowników uważamy za skandaliczny. Nie wiadomo, dlaczego w takich zakładach pracownicy mieliby mieć mniej praw niż w zakładach zatrudniających kilkanaście osób. Jest to nie tylko niekonstytucyjne, ale wręcz zachęca do najrozmaitszych nadużyć – uważa lider "Sierpienia 80" Bogusław Ziętek. Podobnego zdania jest "Solidarność", które widzi jeszcze dalej idące zagrożenia. - Jeśli te plany weszłyby w życie, nie byłoby praktycznie żadnej kontroli nad małymi firmami. Już teraz nie działają tam służby bhp, rzadko zakładane są związki.

Jeśli te plany weszłyby w życie, nie byłoby praktycznie żadnej kontroli nad małymi firmami.

duda o nowelizacji kp

Powstanie więc de facto czarny rynek pracy. Grozi to też dzieleniem dużych firm na kilka mniejszych, aby uniknąć konieczności stosowania wszystkich przepisów Kodeksu pracy – ocenia szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Piotr Duda.

(PRZECZYTAJ O PROJEKCIE NOWELIZACJI KODEKSU PRACY)

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane