• rozwiń

Nowy - Droższy Rok 2008

Nowy - Droższy Rok 2008
Foto: TVN24.pl Foto: Jedzenie zdrożeje

W przyszłym roku ceny artykułów spożywczych wzrosną o kolejnych 8 proc. – prognozują eksperci, na których powołuje się "Polska". To rezultat rosnącej konsumpcji żywności w Chinach i Indiach oraz wzrostu produkcji biopaliw.

W 2007 r. ceny w Polsce wzrosły o około 8–10 proc., wynika ze wstępnych szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W przyszłym roku żywność zdrożeje około 8 proc., przewiduje Dariusz Winek, główny ekonomista Banku Gospodarki Żywnościowej. Przeciętna czteroosobowa rodzina będzie musiała więc wydać na jedzenie około 1 tys. zł więcej niż w tym roku.

Winowajcami Indie i Chiny

Głównych przyczyn tego gwałtownego wzrostu cen ekonomiści każą szukać w szybko rozwijających się Chinach i Indiach. Te kraje zaludnia łącznie ok. 37 proc. mieszkańców całego globu, więc zachowania tamtejszych konsumentów odbijają się na całym światowym rynku. A oba kraje, zwłaszcza Chiny, kupują i jedzą coraz więcej. W 1985 r. Chińczyk zjadał rocznie 20 kg mięsa, dziś – ponad 50 kg.

Biopaliwa też się przyczynią

Ceny żywności podbija także rosnąca produkcja biopaliw. Do ich wytwarzania zużywa się ogromne ilości tych samych roślin, z których produkuje się żywność dla ludzi i pasze dla zwierząt, m.in. kukurydzy, rzepaku. Jak wyliczył tygodnik „The Economist”, zatankowanie baku samochodu terenowego, mieszczącego około 100 litrów biopaliwa, oznacza zużycie takiej ilości kukurydzy, jaką jeden człowiek spożywa przez cały rok.
Poziom życia na świecie obniży się

Jak wyliczyli ekonomiści, podwyżka cen artykułów spożywczych o jedną trzecią, spodziewana w perspektywie kilkunastu lat, spowoduje, że obniży się przeciętny poziom życia na świecie. Z tym, że w bogatych krajach, jak Francja czy Wielka Brytania, standard ten obniży się tylko ok. 3 proc., w biedniejszych, gdzie na żywność wydaje się nawet 50 proc. dochodów – aż o 20 proc. W Polsce udział wydatków na żywność w domowych budżetach wynosi obecnie 27 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane