• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nowojorskie taksówki będą latać

Nowojorskie taksówki będą latać
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Nowojorskie taksówki będą latać

Słynne żółte taksówki w Nowym Jorku być może już za kilka lat będą latać, zamiast stać na zakorkowanych ulicach. Jeden z pierwszych prototypów można było zobaczyć podczas nowojorskich targów motoryzacyjnych.

Konstruktorzy samochodów stają niemalże na głowie, by zwrócić na siebie uwagę potencjalnych klientów. Idąc z duchem czasu skonstruowali model latającej taksówki. Byłaby to odpowiedź na wiecznie zakorkowane nowojorskie ulice.
- Rozwijasz skrzydła i startujesz. Pojazd będzie latał z prędkością 200 mil na godzinę, do pułapu około 8 kilometrów. Potem lądujesz niedaleko celu podróży, składasz skrzydła i dojeżdżasz do celu - opowiada James Milner, wynalazca z Milner Motors.

Oszczędnie znaczy ekologicznie

Także dla tych, którzy obawiają się wysokich cen ropy, Ford przygotował oszczędniejszą wersję swojej słynnej żółtej taksówki. - Nasz samochód jest o 30 procent oszczędniejszy od poprzedniego modelu, używanego dziś przez taksówkarzy na Manhattanie. Emituje też 90 procent mniej dwutlenku wegla. To duży krok naprzód dla Forda - mówi J. Mays, wiceprezes ds. projektowania firmy Ford.

Taksówka Forda jest bardziej ekologiczna i dużo wyższa od poprzedniego modelu. Dzięki temu zajmuje mniej miejsca na drodze.

Na mniejsze gabaryty i niższe zużycie paliwa postawili też inni wystawcy. Takie projekty mają sprawić, że ponoszący straty amerykańscy producenci aut znowu zaczną wypracowywać zyski.

Na razie, wobec spadku zamówień na nowe auta w USA, przemysł planuje kolejne zwolnienia.

mpj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane