• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nowe źródło ropy coraz bliżej Polski

Nowe źródło ropy coraz bliżej Polski
Foto: TVN24 Foto: Rura z Ukrainy dociągnięta do Polski?

Nowe, niezależne od Rosji, źródło ropy dla Polski przybiera na papierze coraz konkretniejsze kształty. Spółka Nowa Sarmatia podpisała właśnie wstępną umowę z Instytutem Nafty i Gazu na unijne dofinansowanie kwotą prawie 0,5 mld zł. Pieniądze maja iść na przedłużenie ropociągu Odessa-Brody do Płocka i Gdańska.

W połowie roku ocenimy wykonanie prac i od tej oceny będzie zależeć utrzymanie inwestycji na liście kluczowych projektów

baniak o brodach

Unia Europejska przeznaczy 495 mln zł na budowę rury, przede wszystkim po polskiej stronie. - Zgodnie z unijnymi przepisami maksymalnie kilkanaście procent z tej kwoty możemy przeznaczyć na budowę odcinka na Ukrainie - powiedział prezes Nowej Sarmatii Marcin Jastrzębski. Reszta zostanie przeznaczona na projekt po polskiej stronie.

W czerwcu okaże się, czy spółka podpisze już finalną umowę na dofinansowanie. - W połowie roku ocenimy wykonanie prac i od tej oceny będzie zależeć utrzymanie inwestycji na liście kluczowych projektów - powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak.

Zawracanie ropy pieniądzem

Obecnie ropociąg tłoczy rosyjski surowiec z Brodów na zachodzie Ukrainy w kierunku Odessy. Gdyby kierunek ten został odwrócony, a rura przedłużona, to ropa znad Morza Kaspijskiego mogłaby trafiać do Gruzji, a stamtąd tankowcami do Odessy. Z kolei z Odessy ropa mogłaby być dostarczana rurociągiem aż do Gdańska przez Brody, Adamowo i Płock.

Prezes Sarmatii zakłada, że przedłużony ropociąg ruszy w 2014 roku. Na początku ma przetłaczać 5 mln ton ropy do Kralup, rafinerii Orlenu w Czechach, ale docelowo mogłoby nim przepływać nawet 40 mln ton ropy rocznie. Tylko na potrzeby rafinerii w Polsce, ropociągiem tym mogłoby trafiać 8-10 mln ton ropy rocznie.

Nowa Sarmatia odpowiada za inwestycję ropociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk, którym w stronę Europy ma popłynąć kaspijska ropa. Tworzy ją pięć koncernów z Polski, Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Litwy. Z kolei krakowski Instytut Nafty i Gazu wdraża działania związane z bezpieczeństwem energetycznym w unijnym programie Infrastruktura i Środowisko.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane