• rozwiń
  • WIG20 2197.19 -0.46%
  • WIG30 2498.59 -0.43%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:02

Dostosuj

Nowe testowe stresy dla europejskich banków

Europejskie banki czekają nowe testy odporności na kryzys. Ministrowie finansów krajów UE zdecydowali o powtórzeniu stress-testów, jakim w ubiegłym roku poddano 91 europejskich banków - podaje agencja Reutera powołując się na źródło w węgierskiej prezydencji. MFW ma przeprowadzić podobne stress-testy w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Luksemburgu.

Według agencji Reutera, testy przeprowadzane przez Europejski Bank Centralny obejmą te same 91 banków, co w roku ubiegłym. Na liście jest jeden bank z naszego kraju - PKO BP. Poprzednim razem egzamin zdał bez szwanku. Kryteriów przyjętych w ubiegłorocznych stress testach nie spełniło pięć banków hiszpańskich, jeden niemiecki i jeden grecki.

Tym razem jednak wyżej zawieszona zostanie poprzeczka dotycząca wymaganej płynności banków. Z tego powodu EBC spodziewa się, że więcej banków może oblać tegoroczny sprawdzian. Ubiegłoroczne stress testy rynek odebrał jako zbyt łagodne.

Stress testy polegają na sprawdzeniu, czy bank - w sytuacji, gdy np. część posiadanych przez niego obligacji okaże się bezwartościowa - jest w stanie zachować płynność finansową, czy też upadnie. Scenariusz stress-testu, czyli założenie które z aktywów uznawane są w symulacji za bezwartościowe - jest przez autorów badania trzymany w tajemnicy.

Kryteria mają zostać sformułowane w marcu. Nowa seria stress-testów ma zostać przeprowadzona w maju, a jej wyniki opublikowane w trzecim kwartale tego roku.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane