• rozwiń
  • WIG20 2152.96 +0.21%
  • WIG30 2436.98 +0.22%
  • WIG 56713.55 +0.12%
  • sWIG80 11454.70 -0.20%
  • mWIG40 3611.76 -0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:48

Dostosuj

Nowe przepisy w branży budowlanej: gwarancje wypłat dla podwykonawców

Nowe przepisy w branży budowlanej: gwarancje wypłat dla podwykonawców
Foto: Wikipedia Foto: Kontrakty, które miały przynieść zyski, dla wielu podwykonawców okazały się końcem firmy

Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy dotyczące podwykonawców realizujących zamówienia publiczne na roboty budowlane. Mają gwarantować im otrzymanie w terminie zapłaty za wykonaną pracę.

Wykonawca będzie dostawać od zamawiającego kolejne raty wynagrodzenia pod warunkiem, że przedstawi dowody, iż zapłacił swoim podwykonawcom.

Natomiast jeżeli całe wynagrodzenie ma być wypłacone po zakończeniu robót, wykonawca będzie na bieżąco dostawał od zamawiającego zaliczki, ale również – jak wynika z nowelizacji – dopiero po przedstawieniu dowodów zapłaty podwykonawcom. Jeżeli wykonawca nie przedstawi zamawiającemu takich dowodów, to nie dostanie wynagrodzenia ani zaliczki.

Wykonawca będzie musiał zapłacić podwykonawcom w terminie 30 dni od dnia, w którym otrzyma od nich fakturę. Jeżeli wykonawca nie zapłaci podwykonawcom w wyznaczonym terminie, zamawiający będzie mógł sam im zapłacić - ma to wyeliminować podwójne zapłaty, które zdarzały się do tej pory. W takiej sytuacji wynagrodzenie dla wykonawcy będzie pomniejszone o kwoty przekazane bezpośrednio przez zleceniodawcę podwykonawcom. Jeżeli zamawiający będzie zmuszony często płacić wynagrodzenie bezpośrednio podwykonawcom, będzie mógł wypowiedzieć wykonawcy umowę o wykonanie zamówienia publicznego.

Wykonawca będzie miał jednak prawo zgłosić wątpliwości co do tego, czy podwykonawca powinien otrzymać zapłatę - w takim wypadku zamawiający złoży pieniądze do depozytu sądowego.

Projekt umowy do akceptacji

Nowe przepisy przewidują także, że zamawiający może zobowiązać wykonawcę, by ten osobiście wykonał kluczowe części zamówienia - w takiej sytuacji wykonawca nie będzie mógł ich zlecić podwykonawcom. Zamawiający może też żądać, by wykonawca określił, które części zamówienia chce przekazać podwykonawcom oraz by wskazał nazwy podwykonawców.

Zgodnie z nowelizacją wykonawca, podwykonawcy lub dalsi podwykonawcy, będą przedstawiać zamawiającemu projekt umowy o podwykonawstwo, a zamawiający może zgłosić do niego swoje uwagi. Taki sam obowiązek dotyczy gotowej umowy oraz wszelkich zmian w niej. Nie trzeba natomiast pokazywać zamawiającemu umowy o podwykonawstwo, gdy będzie ona warta mniej niż pół procent wartości całej umowy dotyczącej danego zamówienia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane