• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Nowe przepisy dotyczące reklamacji już po świętach. Konsumenci będą mieć więcej praw

Pod koniec roku zmienia się prawo konsumenckie. Będzie ono dla nas korzystniejsze. Ale uwaga - zmiana zaplanowana jest na 25 grudnia, nie obejmie zatem zakupów świątecznych. Jakie konsumenci otrzymają prawa - o tym z ekspertką Elizą Kuną w programie "Biznes dla ludzi" rozmawiał Łukasz Kijek.

- Przepisy wprowadzają nowe, korzystniejsze uregulowania zarówno w zakresie reklamacji towaru, jak i zwrotu towaru zakupionego na odległość - podkreśliła adwokat Eliza Kuna. - Do 25 grudnia konsumenci mają tylko dwa uprawnienia do wykorzystania: wymianę towaru na nowy, identyczny, zgodny z umową albo jego naprawę.

Ważna data

Jeśli kupimy towar np. w ramach wyprzedaży poświątecznej, po 25 grudnia, czyli w reżimie nowych przepisów, będziemy mieć jeszcze jedno istotne uprawnienie. - Jeśli towar jest niezgodny z umową - możemy odstąpić od niej i żądać zwrotu pieniędzy - zaznaczyła Eliza Kuna.

Zastrzegła jednak, że wada towaru musi być rzeczywista i realna. Musimy także być w stanie tę wadę wykazać.

- Po zmianach wydłuży się też termin na zwrot towaru zakupionego na odległość - przez telefon lub internet. Teraz jest to 10, a będzie 14 dni kalendarzowych. Nie musimy podawać żadnej przyczyny. Wystarczy odesłać towar i zaznaczyć, że odstępujemy od umowy. Przedsiębiorca ma obowiązek zwrócić nam pieniądze w terminie 14 dni od otrzymania naszej przesyłki - podkreśliła ekspert.

- Trzecia zmiana to obowiązek szerszego informowania przez przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży poza siedzibą przedsiębiorstwa o naszych uprawnieniach - dodała.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane