• rozwiń
  • WIG20 2170.01 -1.12%
  • WIG30 2463.18 -1.08%
  • WIG 57489.81 -0.93%
  • sWIG80 11580.26 -0.41%
  • mWIG40 3714.24 -0.94%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:23

Dostosuj

Nowe pensum może wykosić nauczycieli

Nowe pensum może wykosić nauczycieli
Foto: TVN24 Foto: Nauczyciele klas 1-3 do zwolnienia?

W ciągu najbliższych lat pracę może stracić nawet 100 tysięcy nauczycieli - alarmuje "Gazeta Prawna". Zwolnienia miałyby wynikać z rządowych planów zwiększenia nauczycielskiego pensum. Gazeta jednak nie bierze pod uwagę rosnącej liczby dzieci w Polsce.

Dziennik przypomina, że do 2012 roku pensum nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów ma wzrosnąć z 18 do 22 godzin. W wielu placówkach zabraknie więc wystarczającej liczby godzin z danego przedmiotu.

Według gazety zwolnieniami zagrożeni będą między innymi nauczyciele klas 1-3, geografowie, fizycy i chemicy. Spokojni nie mogą być także biolodzy czy historycy. Związki zawodowe szacują, że może to dotyczyć nawet stu tysięcy osób.

W najgorszej sytuacji - według "Gazety Prawnej" - będą nauczyciele najmłodszych dzieci uczęszczających do pierwszych trzech klas. Prowadząc wszystkie zajęcia w jednej klasie mogą przepracować jedynie 18 godzin. Po wydłużeniu pensum żaden z nich nie będzie więc miał etatu - chyba, że będzie prowadzić zajęcia dodatkowe.

W całej Polsce kształcenie zintegrowane w klasach 1-3 prowadzi około 90 tysięcy osób. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, młodym nauczycielom trudniej będzie też ubiegać się o uzyskanie kolejnych stopni awansu zawodowego - twierdzi gazeta.

Z kolei minister edukacji Katarzyna Hall argumentuje, że mimo podniesienia pensum nauczyciele nie stracą pracy. Będą bowiem uczyć sześciolatki, które obowiązkowo pójdą do szkoły.

Ponadto trzeba zauważyć, że kolejne roczniki dzieci w Polsce są coraz liczniejsze w porównaniu z ostatnimi latami.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane