• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nowe dowody się oddalają?

Nowe dowody się oddalają?
Foto: TVN24 Foto: Przetarg na elektroniczne dowody się opóźnia

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeciąga rozstrzygnięcie przetargu na blankiety elektronicznych dowodów osobistych. Firmy, które w nim startują, nie kryją zaskoczenia - pisze "Newsweek". Zaś "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że wprowadzenie elektronicznych dokumentów jest za drogie, a system jest na nie nieprzygotowany.

Przeciąganie rozstrzygnięcia przetargu na blankiety elektronicznych dowodów osobistych pchnęło jednego z uczestników postępowania - jak pisze "Newsweek" - do złożenia oferty niemal trzy miesiące przed wyznaczonym terminem, a nie jak to jest w zwyczaju na minuty przed upłynięciem terminu.

- Zdecydowaliśmy się zagrać va banque, by zadać kłam twierdzeniom także startującej w Przetargu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). Jej przedstawiciele twierdzą bowiem, że na złożenie oferty potrzeba więcej czasu i postulują kolejne przekładanie terminów - mówi "Newsweekowi" Wiesław Paluszyński z konsorcjum Consortia, które pospieszyło się z ofertą. (Oprócz Consortii i PWPW o zamówienie ubiegają się jeszcze 3 inne firmy).

Organizujące przetarg MSW juz trzykrotnie przekładało termin otwarcia ofert. Ostatnio w styczniu przesunięto go na kwiecień. Mimo, że pierwsze egzemplarze nowych dokumentów mają trafić do Polaków w lipcu 2013 r. Rządowe Centrum Projektów Informatycznych(CPI), które w imieniu MSW prowadzi przetarg, alarmowało, że zwycięzca postępowania potrzebuje 12-18 miesięcy na opracowanie dokumentu.

"Newsweek" pisze, że przeciąganie przetargu może być korzystne dla PWPW, która za dzisiejszy dowód inkasuje około 22 złotych, a nie może być pewna wygranej w przetargu na nowe dokumenty.

System za drogi, i nieprzygotowany

O zamieszaniu wokół przetargu pisze też "Dziennik Gazeta Prawna", który twierdzi, że wprowadzenie elektronicznych dokumentów jest za drogie, a system jest na nie nieprzygotowany.

I dlatego rząd - zdaniem gazety - zamierza najpierw przesunąć o kilka miesięcy rozstrzygnięcie przetargu na blankiet nowych dowodów osobistych, a potem zawiesić ich wprowadzenie nawet na kilka lat.

- Cała operacja kosztowałaby do 400 mln zł. Ale nie wiadomo, co dzięki niej zyskaliby Polacy. W założeniu nowy dowód miał być np. kluczem do placówek ochrony zdrowia i załatwiania spraw w e-urzędach. Ale żaden z tych systemów nie działa i nie wiadomo, kiedy zacznie - tłumaczy rozmówca gazety.

Stanowisko MSW oznacza jednak - jak zaznacza gazeta - otwarty konflikt z resortem administracji i cyfryzacji, gdzie wiceministrem jest Piotr Kołodziejczyk, do niedawna odpowiadający za projekty pl.id oraz PESEL 2.

Obydwa pochłonęły już od 100 do nawet 230 mln zł z funduszy UE i najprawdopodobniej nie zostaną rozliczone. Nie ma także konkretnych efektów tych wydatków, a strategiczny system ewidencji ludności działa wyłącznie dzięki systemowi, którego autorami jest dwóch pułkowników SB z końca lat 70.

mac\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane