• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Nowak: Nie ma podstawiania nogi rządowi

Nowak: Nie ma podstawiania nogi rządowi
Foto: TVN24 Foto: Nowak zapewnił, że prezydent wesprze ustawę, "jeśli nie będzie odbiegała od przedłożenia rządowego"

- Bronisław Komorowski od początku jest zaangażowany w prace nad ustawą o OFE, czuje się jej współautorem - powiedział prezydencki minister Sławomir Nowak w RMF FM. I zapewnił, że jeśli ta ustawa nie będzie odbiegała od przedłożenia rządowego, to będzie mogła liczyć na wsparcie prezydenta - bo jak stwierdził minister - "w Polsce od kilku miesięcy nie ma już polityki podstawiania sobie nogi".

Sławomir Nowak przypomniał, że prezydent pod koniec stycznia przekazał premierowi list, w którym postulował kilka zmian i które zostały uwzględnione w propozycji rządowej, "więc po części czuje się współautorem tego przedsięwzięcia". Dodał, że trzeba będzie również jeszcze rozstrzygnąć "pewne kwestie konstytucyjne, vacatio legis i inne rzeczy". Prezydencki minister zapewnił także, że opinie rządowe przygotowane przez rząd i opinie konstytucjonalistów przygotowane przez Sejm wskazują, że ustawa jest zgodna z konstytucją.

"Jest efekt synergii"

Sławomir Nowak mówił także, że cieszy się z tego, że "już od ładnych kilku miesięcy nie ma polityki podstawiania sobie nogi między instytucjami władzy w Polsce". - Jest dobra współpraca, dzięki temu jest efekt synergii. To bardzo widać w polityce zagranicznej. Takiego pasma sukcesów, jeżeli chodzi o aktywności Polski za granicą nie mieliśmy od wielu lat. Współpraca prezydenta, premiera i rządu w wielu obszarach naprawdę przynosi dobre skutki dla Polski - stwierdził minister.

Głosowanie w Senacie na najbliższym posiedzeniu

W piątek Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą składki przekazywane do OFE zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne subkonta w ZUS. Od 2012 r. zacznie obowiązywać 4-proc. ulga podatkowa dla osób oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Również wtedy wejdzie w życie zakaz akwizycji na rzecz OFE. Sejm wprowadził poprawkę autorstwa PO, zgodnie z którą ustawa wejdzie w życie - z pewnymi wyjątkami - 1 maja, a nie "pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia", jak zapisano pierwotnie w projekcie rządowym.

W sobotę senackie komisje polityki społecznej i budżetu opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek ustawy reformującej system emerytalny. Głosowanie w tej sprawie w Senacie ma odbyć się na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się w środę.

ant/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane