• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nowa wojna banków

Nowa wojna banków
Foto: TVN24 Foto: Banki walczą o kapitał

Pył po bitwie o depozyty klientów indywidualnych jeszcze nie opadł, a banki już wytaczają armaty w kolejnej wojnie. Tym razem gra idzie o lokaty korporacyjne - pisze "Puls Biznesu".

Jeszcze do niedawna banki zabijały się o pieniądze zwykłego Kowalskiego. Oferowały coraz to wyższe oprocentowanie na swoich lokatach i depozytach, aby przyciągnąć kapitał, którego w kryzysie potrzebują jak powietrza. Teraz obrały nowy cel - lokaty korporacyjne.

- Korporacje są najbardziej klasycznym przykładem wojny cenowej. Kiedyś walka toczyła się o roczne lokaty detaliczne, potem o sześcio-, potem o trzymiesięczne. Dzisiaj toczy się o lokaty tygodniowe - mówi "Pulsowi Biznesu" Brunon Bartkiewicz.

Pod kreską

Walcząc o klienta banki potrafią poświęcić bardzo dużo. Jak pisze "Puls Biznesu", windują oprocentowanie lokat tak wysoko, że nie są w stanie na nich zarobić. Więcej - trzeba do nich dopłacać. - Rachunek jest prosty. Jeśli dzisiaj wezmę depozyt i chcę go zainwestować w instrument bez ryzyka np. notę NBP, tracę 3 pkt proc. To jest właśnie definicja wojny cenowej - wyjaśnia Bartkiewicz.

Jego zdaniem w normalnych warunkach koszt depozytu powinien obecnie wynosić 2,7 proc. Średnia rynkowa jest tymczasem znacznie wyższa, a nie brakuje banków, które płacą klientom po 6 proc. w skali roku.

Kiedy wojna się skończy? Jak oceniają eksperci, dopiero wówczas, gdy odżyje niemal zamrożony w kryzysie rynek międzybankowy. Kiedy do tego dojdzie jednak trudno prognozować - pisze "Puls Biznesu".

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane