• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nowa siatka połączeń LOT-u. Za granicę tylko z Warszawy

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Polskie Linie Lotnicze stworzyły nową siatkę połączeń. Przewoźnik w ramach oszczędności uzgodnionych z Komisją Europejską skasuje połączenia regionalne za granicę. Teraz za granicę LOT zawiezie pasażerów tylko z Warszawy.

Narodowy przewoźnik lotniczy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami potwierdza likwidację rejsów zagranicznych z portów regionalnych. Dalsze połączenia będą obsługiwane tylko przez port w Warszawie. Zmiany te są podyktowane wymaganiami Komisji Europejskiej i zostały wprowadzone po tym jak LOT otrzymał pomoc finansową Skarbu Państwa. Przewoźnik musiał zwolnić miejsce na rynku, żeby przyznana pomoc nie zaszkodziła konkurencji.

Tylko z Warszawy

Teraz pasażerowie, którzy będą chcieli polecieć LOT-em za granicę nie będą mogli rozpocząć podróży np. w Krakowie, Katowicach, czy Rzeszowie. Po zmianach najpierw będą musieli dotrzeć do Warszawy, bo tylko z Lotniska Chopina przewoźnik będzie realizował międzynarodowe połączenia.

Duża rezerwa Okęcia

Nowa siatka połączeń LOT-u to utrudnienie dla pasażerów, ale i stołecznego lotniska, które będzie musiało przyjąć większą niż zwykle liczbę pasażerów. Port lotniczy zapewnia jednak, że z poradzi sobie z większą liczbą podróżnych, bo już rok wcześniej bez problemów przejął podróżnych, którzy nie mogli latać z Modlina.

- Jesteśmy na to przygotowani, bo możemy obsługiwać 15 mln pasażerów rocznie. Nasz dotychczasowy rekord z ubiegłego roku to "zaledwie" 10,5 mln pasażerów, więc zapas przepustowości mamy jeszcze spory, a spodziewamy się, że pasażerów w tym roku będzie mniej niż w 2013, bo nie obsługujemy relacji Ryanaira, który po przerwie wrócił do Modlina - uspokaja Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska im. Chopina w Warszawie.

Zarobią i wrócą?

Zdaniem Rafała Baniaka, wiceministra Skarbu Państwa LOT może wrócić do regionalnej siatki połączeń, gdy obecne działania oszczędnościowe przyniosą oczekiwanie skutki, a przedsiębiorstwo zacznie zarabiać. - Sam jestem Małopolaninem i mam dyskomfort polegający na tym, że nie ma połączeń z Krajowa do Chicago i Nowego Jorku. Po zakończeniu planu naprawczego zarząd LOT-u budując nowy plan rozwoju spółki będzie tę kwestię ponownie analizował - zapewnia Rafał Baniak.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane