• rozwiń

Nowa pomoc na kryzys

Nowa pomoc na kryzys
Foto: TVN24 Foto: Pomoc mogą dostać firmy, które miały przestoje spowodowane kryzysem

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych. Do tej pory pomoc mogły dostać tylko firmy, które poniosły znacznie większe straty.

Obowiązująca ustawa z lipca 2009 roku o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców dotyczy firm, których obroty spadły o co najmniej 25 proc. w ciągu trzech kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 roku w porównaniu z obrotami osiąganymi w ciągu trzech miesięcy w okresie od 1 lipca 2007 do 30 czerwca 2008.

Wystarczy 15 proc.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja zakłada obniżenie progu obrotów do 15 proc. Pakiet pomocowy, uchwalony w związku z kryzysem, przewiduje m.in. dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego, kiedy firma realizuje mniej zamówień.

Zgodnie z nowelą, w przypadku przejściowych trudności przedsiębiorcy mogą zwrócić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o częściowe pokrycie wynagrodzeń za czas przestoju, łącznie za sześć miesięcy, oraz częściową rekompensatę obniżenia wymiaru czasu pracy. Rozwiązania przewidują też dłuższe okresy rozliczeniowe, elastyczny czas pracy i ograniczenia w stosowaniu umów na czas określony.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane