• rozwiń
  • WIG20 2239.33 +0.17%
  • WIG30 2536.50 +0.18%
  • WIG 58912.72 +0.16%
  • sWIG80 11595.39 +0.20%
  • mWIG40 3751.17 -0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:15

Dostosuj

Nowa broń w walce z finansowymi oszustami

Nowa broń w walce z finansowymi oszustami
Foto: TVN24 Foto: Sąd polubowny przy KNF ma usprawnić rozstrzyganie finansowych sporów

Bank uciął zero przy księgowaniu twoich poborów i nie chce się przyznać? Makler nie wypełnił zlecenia, na którym mogłeś zarobić krocie? - Już niedługo rozpatrywaniem skarg klientów banków, funduszy inwestycyjnych czy firm ubezpieczeniowych zajmie się sąd polubowny. Będzie taniej, szybciej, a odszkodowania będą wyższe.

- Sąd będzie się zajmował rozpatrywaniem sporów między uczestnikami całego rynku finansowego, w szczególności między odbiorcami usług finansowych a podmiotami podlegającymi nadzorowi KNF. Postępowanie przed Sądem Polubownym przy KNF będzie szybsze i tańsze od postępowania przed sądami powszechnymi - powiedział szef KNF Stanisław Kluza.

Opłata w Sądzie Polubownym dla konsumentów, którzy wniosą sprawę, będzie wynosiła 250 zł. Natomiast dla przedsiębiorców wysokość opłaty uzależniona będzie od wartości sporu.

opłaty w sądzie polubownym

Komisja ustaliła już regulamin i taryfikator nowego sądu polubownego.
Opłata w Sądzie Polubownym dla konsumentów, którzy wniosą sprawę, będzie wynosiła 250 zł. Natomiast dla przedsiębiorców wysokość opłaty uzależniona będzie od wartości sporu. Sąd będzie rozstrzygał spory, których wartość wynosi co najmniej 500 zł.

Kowalski w paszczy finansowego rekina

Klienci banków powinni ucieszyć się z pomysłu utworzenia sądu. W chwili obecnej z prośbą o pomoc mogą zwracać się jedynie do arbitra bankowego. Jest jednak zastrzeżenie: kwota sporu nie może przekraczać 8 tys. zł. Pomoc mogą również świadczyć federacje konsumenckie. Klienci firm ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych byli dotychczas w lepszej sytuacji . Ci pierwsi mogli się zwrócić do rzecznika ubezpieczonych, zaś ci drudzy - do Komisji Nadzoru Finansowego.

Sąd będzie rozstrzygał spory, których wartość wynosi co najmniej 500 zł.

sąd polubowny

Przedmiotem skarg klientów firm finansowych są niskie kwoty odszkodowania za np. źle zaksięgowane pieniądze w banku, czy nieprawidłowo wykonane zlecenie maklerskie. A nie wolno zapominać, że sporne kwoty w wielu przypadkach sięgają milionów złotych. Jeżeli spór dotyczy banku arbiter nie jest w stanie pomóc i klientowi pozostaje batalia na drodze sądowej w sądzie powszechnym. Takimi sprawami zajmą się sądy polubowne.

10 lat temu do rzecznika ubezpieczonych wpłynęło niewiele ponad 1000 spraw, w ubiegłym 6,4 tys. Ich liczba będzie się zwiększać, bo rynek się rozrasta.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane