• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Notariusze ukarani za zakaz "dwa w jednym"

Notariusze ukarani za zakaz "dwa w jednym"
Foto: TVN24 Foto: UOKiK temperuje notariuszy

35 tys. zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Krajową Radę Notarialną. Zdaniem Urzędu zapis z kodeksu etycznego notariusza, mówiący, iż "notariuszowi nie wolno bez zgody Rady Izby Notarialnej otwierać kancelarii w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria" ogranicza konkurencję między przedstawicielami tego zawodu. KRN zapowiada odwołanie.

- Z informacji zgromadzonych przez UOKiK wynika, że regionalne izby notarialne niejednokrotnie nie zgadzały się na otwarcie kolejnych kancelarii w jednym budynku - argumentuje swoją decyzję UOKiK. - Istniejący przepis spowodował ograniczenie konkurencji między notariuszami; część z nich miała utrudniony dostęp do rynku, nie mogąc rywalizować o klienta z posiadającymi już kancelarię w danym miejscu - dodano w komunikacie.

UOKiK podkreślił, że zgodnie z Ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane są porozumienia, uchwały lub inne akty związku przedsiębiorców lub ich organów statutowych, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji.

Będzie odwołanie

Z informacji zgromadzonych przez UOKiK wynika, że regionalne izby notarialne niejednokrotnie nie zgadzały się na otwarcie kolejnych kancelarii w jednym budynku. Istniejący przepis spowodował ograniczenie konkurencji między notariuszami; część z nich miała utrudniony dostęp do rynku, nie mogąc rywalizować o klienta z posiadającymi już kancelarię w danym miejscu

uokik o notariuszach

Z decyzją Urzędu nie zgadza się Krajowa Rada Notarialna, która złoży od niej odwołanie. - W ocenie Rady przepis w ogóle nie ma wpływu na konkurencję i jest regulacją wewnętrzną notariuszy - uważa prezes KRN Lech Borzemski.

Podkreślił też, że - aby usunąć wszelkie wątpliwości - w marcu Rada dodała do spornego przepisu dodatkowe zdanie. Mówi ono, iż "Rada może nie wyrazić zgody tylko w przypadku, gdy uruchomienie kancelarii w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria, zagrażałoby przestrzeganiu prawa, w szczególności zagrażałoby powadze lub godności zawodu w rozumieniu Prawa o notariacie lub zasadom wynikającym z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji".

- Zdanie to ogranicza odmowę otwarcia kancelarii do przypadków zupełnie wyjątkowych, i wymaga przy takiej odmowie konkretnego uzasadnienia, co w praktyce będzie bardzo trudne - zaznaczył Borzemski.

Dodał też, że kodeks etyczny notariuszy był już kilka lat temu przedmiotem kontroli UOKiK i wówczas ta sprawa nie była podnoszona, a praktyce sporny przepis był stosowany bardzo rzadko.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane