• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Notariusze chcą skarżyć rozporządzenie Ziobry do TK

- Jest wielce prawdopodobne, że Krajowa Rada Notarialna zaskarży rozporządzenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o obniżeniu stawek notarialnych do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział tvn24.pl rzecznik rady mec. Lech Borzemski.

- Podpisane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę rozporządzenie o stawkach notarialnych godzi w sprawność funkcjonowania notariatu i można uznać je za bezprawne - oświadczyli w czwartek szefowie Krajowej Rady Notarialnej. Rada zastanawia się nad zaskarżeniem go do Trybunału Konstytucyjnego. Na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się w pierwszej połowie października, rada zdecyduje, czy zaskarżyć do TK to rozporządzenie.
- Prezes i wiceprezesi Rady są w zasadzie zgodni co do tego, ale Rada to organ kolegialny i decyzję podejmiemy na posiedzeniu - powiedział mec. Borzemski.

Według szefa Rady Jacka Wojdyły, zarówno czas jak i sposób przedstawienia tych zmian w taksach to wybieg polityczny mający służyć kampanii wyborczej. W środę Ziobro zapewniał, że sprawa nie ma związku z wyborami.

Ziobro niszczy "wolny notariat"?

Według KRN, uzasadnienie do zmian w rozporządzeniu zaprezentowane w środę przez Ziobrę i wiceministra Andrzeja Kryże zawierają "szereg nieprawd i demagogii i zmierzają wprost do zniszczenia w Polsce sprawnie funkcjonującego wolnego notariatu".

Rejenci podkreślają, że obniżenie o połowę maksymalnych stawek taksy notarialnej, co przekłada się na spadek o 50 proc. przychodów kancelarii notariuszy, zmniejsza ich dochody kilkakrotnie, a nie o połowę - bo stałe pozostają koszty utrzymania kancelarii - prąd, woda, pensje pracowników itp.

Ich zdaniem, obniżenie stawek notarialnych można uznać za bezprawne dlatego, że działalność regulacyjna ministra zgodnie z ustawą Prawo o notariacie, nie może mieć cech dowolności, a powinna spełniać konkretne przesłanki, tymczasem w tej sprawie żadna z nich, zdaniem notariuszy, nie zachodzi.

Konsekwentnie w dół..., aż do upadku

Przypomnieli oni, że znaczne obniżenie stawek notarialnych nastąpiło w 2004 roku, gdy po wejściu w życie konstytucji zmieniła się ustawa o notariacie. Jeszcze dawniej stawki obniżono w 1991 roku, gdy notariat przestał być państwowy. Dlatego uznali oni za "całkowitą nieprawdę" słowa Ziobry, który powiedział, że środowa obniżka jest "pierwszą w historii notariatu".

W opinii rejentów, obniżenie stawek dotknie małe i średnie kancelarie, nie zaś te największe - jak sugerowali przedstawiciele resortu sprawiedliwości. Rzecznik Borzemski obawia się, że mniejsze kancelarie mogą upaść. Te większe, według niego, już dziś pobierają wynegocjowane, niższe stawki za obsługę dużych transakcji - np. dużych domów developerskich.

Prezent dla oligarchów

Prezes Wojdyło jako przykład podał, że osoba chcąca kupić np. rezydencję w podwarszawskim Konstancinie czy Magdalence za cztery mln zł, płaci dwa proc. wartości nieruchomości, czyli 80 tys. zł.
- Czy dla kogoś z tych bogatych, którzy kupują takie nieruchomości, ma znaczenie, ile zapłaci notariuszowi? Nie sądzę. A to właśnie tym najbogatszym zrobiono prezent - uważa Wojdyło.

Ziobro: Notariusze przesadzają

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odpowiadając na zarzuty notariuszy powiedział, że obniżenie taksy notarialnej nie jest wyrazem "janosikowej polityki, by odbierać notariuszom i dawać innym".
- To jest wyraz rozsądku i racjonalnych działań, ponieważ nie może być zgody na to, by ktoś pobierał tak drastycznie wysokie stawki za czynności, które absolutnie nie uzasadniają takich opłat - powiedział w czwartek Ziobro w Rzeszowie

Według Ziobry, "bajką" należy nazwać obawy, że w wyniku obniżenia opłat część kancelarii notarialnych będzie musiała zostać zamknięta. "Bajki wielu potrafi pisać. Nie wiedziałem, że także notariusze" - dodał. "Nie ulegało dla mnie żadnej wątpliwości, że taksy notarialne są w Polsce horrendalnie wysokie, są w ogóle nieadekwatne do nakładu pracy, jaki poszczególni notariusze wkładają w tę pracę" - powiedział minister.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane