• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Norweski gaz głównym tematem rozmów

Norweski gaz głównym tematem rozmów

Premier Norwegii Jens Stoltenberg przybywa z dwudniową wizytą do Polski. Szef norweskiego rządu spotka się dziś z premierem Jarosławem Kaczyńskim.

Najważniejszym tematem rozmów między premierami będzie kwestia dostaw norweskiego gazu. W 2001 roku rząd Jerzego Buzka rząd podpisał z norweskimi firmami umowę na dostawy gazu do Polski. Jednak rząd SLD zerwał kontrakt. Teraz temat norweskiego gazu powraca. Obecnemu rządowi zależy na uniezależnieniu się od Rosji. Rozważa możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw energii. Na razie PGNiG przystąpiło (i objęło nieodpłatnie 15 proc. udziałów) do Konsorcjum Gassco, które buduje gazociąg z Karsto w Norwegii do Szwecji i Danii. Stamtąd gaz ma popłynąć do Polski, ale decyzje inwestycyjne PGNiG chce podjąć dopiero w październiku 2009 roku.

Omówią też sprawy Gazociągu Północnego, zaangażowania obu krajów w Afganistanie. Innym poruszonym problemem będą perspektywy otwarcia norweskiego rynku pracy dla Polaków.

Bardzo ważnym punktem rozmów będą również wzajemne relacje z Rosją. Norwegia podobnie jak Polska ma kłopoty z embargiem nałożonym przez Moskwę. Polska nie może eksportować do Rosji mięsa i niektórych produktów roślinnych, natomiast Norwegia znanego na świecie łososia. Norwegia, która nie należy do Unii Europejskiej i nie może liczyć na pomoc Brukseli liczy na wspólne działanie Warszawy i Oslo w tej sprawie.

Wizyta będzie miała dla premiera także osobisty wymiar, w sobotę odwiedzi były oflag w Ostrzeszowie, gdzie w czasie II wojny światowej był przetrzymywany jego dziadek, wówczas norweski oficer.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane