• rozwiń
  • WIG20 2194.55 -0.47%
  • WIG30 2494.28 -0.46%
  • WIG 58030.58 -0.46%
  • sWIG80 11615.95 -0.11%
  • mWIG40 3806.61 -0.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:21

Dostosuj

Norwegowie kuszą swoim gazem

Norwegowie kuszą swoim gazem
Foto: TVN24 Foto: Norwegia zachęca stronę polską do inwestycji na jej terenie

Norwegia chce udostępnić złoża gazu na Morzu Barentsa. Do wspólnej inwestycji zachęca przebywający w Polsce premier Jens Stoltenberg. Polski rząd waha się, bo koszty takiego projektu są ogromne.

Szczegóły norweskiej oferty ujawnił minister gospodarki Piotr Woźniak, który uczestniczył w piątek w spotkaniu w "wąskim gronie" premierów Jarosława Kaczyńskiego i Jensa Stoltenberga. - Duża część tej rozmowy dotyczyła kwestii energetycznych - przyznał Woźniak. Minister dodał jednak, że wątpi, by polski monopolista - spółka PGNiG - mógł w tej chwili wydać dodatkowe pieniądze.

Norwegia, która posiada duże złoża gazu, jest ważnym elementem polskich planów dywersyfikacji dostaw tego paliwa z innych kierunków niż rosyjski.

Kilka dni temu przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przystąpili do liczącego 15 spółek konsorcjum Skanled (są wśród nich m.in. Statoil, E.On., Ruhrgaz). Zamierza ono wybudować nowe połączenie gazowe ze złóż na morzu Północnym i Norweskim, w tym ze złóż na szelfie, które kupiło PGNiG. Polska spółka objęła 15 proc. udziałów w konsorcjum.

Skanled ma przebiegać wzdłuż południowego wybrzeża Norwegii. W cieśninie Kattegat ma rozwidlać się na odnogę duńską i szwedzką. Po powstaniu gazociągu Baltic Pipe, gaz z systemu duńskiego mógłby być transportowany na polskie wybrzeże.

ŁOs

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane