• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Norwegia już nie boi się kryzysu

Norwegia już nie boi się kryzysu
Foto: sxc.hu Foto: Pożyczanie w koronach będzie droższe

Norweski bank centralny, jako pierwszy w Europie, zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. W środę podniósł cenę swojego kredytu z 1,25 do 1,5 proc. Decyzja, choć zgodna z oczekiwaniami rynku, potwierdza, że sytuacja na rynku finansowym ulega poprawie, a w gospodarce pieniądz krąży coraz szybciej.

Norwegia jest drugim po Australii krajem rozwiniętym, w którym bank centralny zdecydował się na lekkie ściągnięcie cugli w polityce monetarnej. Inne banki puściły je dosyć luźno wiele miesięcy temu i z posiedzenia na posiedzenie zostawiają stopy na niezmienionym poziomie.

Sytuacja się stabilizuje

Norwegia, piąty co do wielkości producent ropy naftowej na świecie, wydostała się z recesji w II kwartale, po tym, jak rządowy pakiet stymulacyjny wart prawie pięć proc. PKB i niskie stopy pobudziły popyt wewnętrzny.

Inflacja w Norwegii wynosi teraz 2,4 proc. wobec 2,5 proc. stanowiących cel banku centralnego, ale przez sześć miesięcy w tym roku wzrost cen był powyżej tego celu. Poza tym norweska korona od końca czerwca umocniła się o 8 proc. wobec koszyka walut, co według ekspertów powstrzyma bank przed większymi podwyżkami stóp.

Jednak według niektórych analityków bank centralny w Oslo może podnieść je nawet do czterech procent do końca przyszłego roku.

Norweski rząd szacuje, że PKB w tym roku skurczy się o 1,1 proc., ale w 2010 roku już wzrośnie o 2,1 proc.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane