• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nokia spowoduje likwidację dotacji dla firm?

Lepiej zamiast dotacji dla inwestorów pieniądze przeznaczać na oświatę i infrastrukturę - ocenił unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen. To komentarz po informacji, że Nokia likwiduje fabrykę w Bochum, na którą otrzymała 88 milionów euro pomocy.

Fiński koncern ogłosił w tym tygodniu, że produkcję z fabryki w Bochum zamierza przenieść do Rumunii, gdzie będzie mógł znacznie mniej płacić załodze.

- Nokia dała okazję do całkowitego przemyślenia państwowej polityki subwencjonowania. Sądzę, iż nie ma sensu, by państwo płaciło dotacje dla przyciągania przedsiębiorstw. Jeśli inwestycje miałyby się opłacać tylko wtedy, gdyby pomagano im pieniędzmi podatników, wtedy zawsze istnieje ryzyko - oświadczył Verheugen na łamach tygodnika "Welt am Sonntag".

Jego zdaniem dotacje są uzasadnione jedynie w bardzo niewielu przypadkach, na przykład w strefach lokalnego gospodarczego niedorozwoju. - Zamiast dotacji dla prywatnych przedsiębiorstw, pieniądze powinny być kierowane na oświatę, kształcenie i rozbudowę doskonałej infrastruktury - podkreślił komisarz.

Fabryka w Bochum zatrudnia 2300 osób, nie licząc dalszego tysiąca pracowników wynajmowanych okresowo od innych firm. Jak powiedział w rozmowie z niemieckim tygodnikiem "Focus" kierujący w zarządzie Nokii sprawami personalnymi Juha Akras, przeniesienie produkcji do Rumunii będzie nadzwyczaj korzystne. - Ludzie pracują tam za jedną dziesiątą niemieckiej płacy. Nawet jeśli w ciągu najbliższych lat podwoimy i potroimy zarobki, to się to opłaci - podkreślił.

Na budowę fabryki w Bochum niemiecki rząd federalny i władze krajowe Nadrenii Północnej-Westfalii przekazały Nokii łącznie 88 milionów euro. Jak oświadczyła krajowa minister gospodarki Christa Thoben, w razie zamknięcia zakładu koncern będzie musiał zwrócić z tej kwoty do 41 mln euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane