• rozwiń

Nokia da darmową mapę

Nokia da darmową mapę
Foto: TVN24 Foto: Mapy w telefonach Nokii teraz gratis

Najnowsze komórki produkowane przez Nokię będą mieć funkcję nawigacji GPS. To żadna nowość, ale dla użytkowników istotne będzie to, że usługa będzie teraz darmowa. Producent liczy, że pomoże to w zwiększeniu sprzedaży aparatów przy utrzymaniu wysokich cen.

Szwedzki producent ciągle sprzedaje najwięcej smartphonów na świecie, ale traci coraz większą część rynku na rzecz iPhona i Blackberry. O ten sam rynek od pewnego czasu walczy też Google, który w końcu ubiegłego roku wprowadził darmową nawigację w najnowszych aparatach z systemem Android 2.

Na razie 10 telefonów

Teraz bezpłatna funkcja nawigacyjna znajdzie się w nowej wersji usługi Ovi Maps. Obecnie potrafi z niej korzystać 10 urządzeń Nokii, w tym smartfony N97 mini, 5800 XpressMusic i E72. Posiadacze tych urządzeń mogą już pobrać odpowiednie oprogramowanie ze strony internetowej Nokii.

Obsługa kolejnych smartfonów ma być dodawana systematycznie w nadchodzących tygodniach. W marcu mają pojawić się na sklepowych półkach telefony z zainstalowanym juz oprogramowaniem.

To na czym będą zarabiać?..

Usługi nawigacji GPS, dostępne obecnie w 74 krajach i 46 językach, były jednym z głównych źródeł przychodów Nokii. Koncern spodziewał się, że do końca 2011 r. przychody z tego źródła będą stanowić 1/3 wszystkich wpływów ze świadczonych usług (kwota szacowana na 2 miliardy euro). Analitycy zauważają, że fiński koncern będzie musiał poszukać sposobów na zrekompensowanie utraconych wpływów.

Liczba użytkowników korzystających z urządzeń Nokii wynosi na całym świecie ok. 1,1 miliarda, z tego w końcu 2009 roku ok. 86 mln osób korzystało z usług internetowych firmy.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane