• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Noga: Stopy bez zmian

Noga: Stopy bez zmian
Foto: TVN24 Foto: 2209NOGA1.avi

W tym roku zmiana poziomu stóp procentowych jest mało prawdopodobna - uważa członek RPP, prof. Marian Noga. Z jednej strony Radę ogranicza bowiem wysoka inflacja, z drugiej wciąż słaby wzrost gospodarczy.

Noga zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes, że w obecnej sytuacji makroekonomicznej, podwyżka stóp procentowych jest prawdopodobna dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. - Wiemy jaka jest inflacja za sierpień, że jest 3,7 proc., czyli nawet powyżej górnego przedziału dopuszczalnego odchylenia, nie tylko powyżej samego celu inflacyjnego 2,5 procenta. To jest z jednej strony, a z drugiej strony mamy do czynienia z wzrostem gospodarczym na niewysokim przecież poziomie - argumentował.

Jak dodał, "w tej sytuacji trudno jest podejmować decyzję o obniżaniu stóp procentowych". - Natomiast gdyby mnie pani zapytała czy o podwyższaniu, to już powiedziałem, ten scenariusz dopiero mógłby wystąpić gdzieś lipiec-sierpień następnego roku - dodał.

Polska na plusie

Dopiero wtedy - zdaniem członka RPP - inflacja zejdzie do celu. - Ja sądzę że według obecnych danych jakie mamy, że to będzie dopiero w połowie następnego roku a nawet może nawet poźniej. Przy czym poczekajmy do październikowej projekcji inflacji, to już jest raptem miesiąc, i wtedy przekonamy się gdzie będzie ustawiona ścieżka centralna inflacji - zaznaczył.

Noga mówił też o swojej prognozie naszego PKB w trzecim i czwartym kwartale. - Ja przypuszczam, że trzeci kwartał, który jeszcze na początku roku prognozowano, że będzie nawet minusowy, że będzie jednak dodatni. Również w czwartym kwartale PKB powinien wzrastać szybciej niż 1 procent - powiedział ekonomista.

bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane