• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nocne rozmowy Moskwy z Kijowem o gazie

Przełom w konflikcie gazowym między Kijowem a Moskwą? Pojawiła się nadzieja. - W nocy w Moskwie doszło do spotkania szefów Gazpromu i Naftohazu. - Alieksiej Miller i Oleh Dubyna rozmawiali na temat możliwości wyjścia z obecnej sytuacji kryzysowej - podał w czwartek rzecznik rosyjskiego giganta gazowego.

W nocy w Moskwie doszło do spotkania szefów Gazpromu i Naftohazu. Prawdopodobnie rozmowy będą kontynuowane w Brukseli.

Informację o nocnych rozmowach podał rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow. - Alieksiej Miller i Oleh Dubyna rozmawiali na temat możliwości wyjścia z obecnej sytuacji kryzysowej - powiedział Kuprianow, nie chciał jednak zdradzić szczegółów spotkania.

Ciąg dalszy nastąpi... w Brukseli

Rozmowy prawdopodobnie będą kontynuowane w Brukseli. Tam udają się w czwartek szefowie Naftohazu i Gazpromu. Wcześniej odbędą się tam konsultacje z przedstawicielami Unii Europejskiej.

Jak czytamy w komunikacie, warunkiem wznowienia tranzytu rosyjskiego gazu do państw Europy, jest ostateczne zatwierdzenie misji unijnych obserwatorów na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Ci mają ustalić jak przebiega transport paliwa i kto doprowadził do kryzysu. Wczoraj Kijów i Moskwa wstępnie zgodziły się na takie rozwiązanie. Naftohaz i Gazprom wciąż jednak nie mogą się porozumieć, co do wysokości ceny gazu i stawki za tranzyt.

O co kłócą się Ukraińcy z Rosjanami?

1 stycznia Gazprom wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę, uzasadniając to brakiem kontraktu na 2009 rok i długami Naftohazu za paliwo dostarczone w 2008 roku.

Negocjacje między Gazpromem i Naftohazem zostały zerwane 31 grudnia. Strona ukraińska nie zgodziła się na cenę, zaproponowaną przez rosyjskiego monopolistę. Zakwestionowała też wysokość zadłużenia, którego zwrotu zażądał Gazprom.

7 stycznia rosyjski koncern przerwał tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy do innych krajów Europy, co z kolei uzasadnił bezprawnym przejmowaniem tego surowca przez stronę ukraińską i wyłączeniem przez nią rurociągów, którymi transportowane było rosyjskie paliwo.

W środę wieczorem z inicjatywy Kijowa odbyła się rozmowa telefoniczna prezydentów Ukrainy i Rosji, Wiktora Juszczenki i Dmitrija Miedwiediewa. Według służby prasowej Kremla, Miedwiediew zadeklarował, że Rosja w każdej chwili gotowa jest powrócić do rozmów. Podkreślił zarazem, że do przywrócenia dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę i do Europy niezbędne jest zawarcie nowego kontraktu między Gazpromem i Naftohazem.

eq/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane