• rozwiń

Noc dla eko-uzależnionych

Noc dla eko-uzależnionych
Foto: Hi Matic Foto: Na 5 piętrach hotelu znajdują się 42 pokoje w nowoczesnym stylu

Pokoje utworzone są na wzór kabin, gdzie meble w ciągu dnia zmieniają funkcje w zależności od potrzeb. Goście za pomocą interaktywnych ekranów rozsianych w całym budynku mogą zamówić jedzenie z restauracji, ale i wymienić między sobą wskazówki na temat miasta. Wszystko jest ekologiczne: od jedzenia i produktów do kąpieli po organiczne farby na ścianach. Tak wygląda nowy hotel Hi Matic w Paryżu, który zaprojektowała znana designerka Matali Crasset.

To jeden z najbardziej kreatywnych hoteli na świecie. Niezwykły, oryginalny, o autorskim wystroju. To zasługa projektantki Hi Matic – sławnej i ekscentrycznej Matali Crasset. Francuzka chciała stworzyć alternatywę dla luksusowych i drogich hoteli, których pełno w Paryżu. Wymyśliła mały, nowoczesny i przyjazny hotel koncepcyjny, który znajduje się pięć minut od Bastylii.

Ciepły kokon w stylu eko

Na pieciu piętrach mieszczą się 42 niewielkie pokoje. A każdy utworzony na wzór kabin, gdzie specjalnie zaprojektowane meble w ciągu dnia zmieniają funkcje w zależności od potrzeb. Żywe kolory i proste przedmioty z drewna nadają wnętrzom przytulności. - Hotel jest jak ciepły kokon w samym sercu miasta. Oferuje zupełnie nowy koncept gościnności, którego głównym założeniem jest swobodna i radosna atmosfera. Bliżej mu do schroniska młodzieżowego lub domu, w którym panuje serdeczność i chęć dzielenia się – mówi Matali Crasset.

Goście za pomocą ekranów online rozsianych w całym budynku mogą zamówić jedzenie do automatycznie obsługiwanej restauracji i wymienić ze sobą wskazówki na temat miasta, umówić się na wspólne zwiedzanie lub pogawędkę. Dzięki skomputeryzowanym monitorom można także wybierać i zmieniać muzykę w hotelu, a automat sprzeda przewodnik turystyczny. Właśnie dlatego, że większość rzeczy goście robią sami, ceny są przystępne – nocleg kosztuje 130 euro.

Kluczowy jest też styl eko. Hotel ma dawać zmęczonym mieszczuchom okazję nie tylko do odpoczynku, ale też do zrozumienia, jak ważna jest ochrona środowiska. I nie chodzi tylko o wybór materiałów (drewno, guma, naturalne tkaniny), które wykorzystano do wystroju wnętrz. Hi Matic w całości jest ekologiczny: organiczne farby na ścianach, wieszaki z recyklingu, produkty do kąpieli i żywność w hotelowej kuchni. - Jest idealny dla osób uzależnionych od ekologii – żartuje projektantka.

Hotel odpowiada na potrzebę turystyki miejskiej, gdzie przeważają krótkie pobyty w celach biznesowych lub młodzieżowych wycieczek.

Protegowana Starcka

46-letnia Matali Crasset to jedna z najbardziej znanych francuskich projektantów. Początkowo pracowała we Włoszech i Francji (m.in. z Philippem Starckiem), by w końcu założyć własne studio w 1989 roku.

Projektowała m.in. dla Artemide, Alessi i Edry. Chętnie używa bogatej kolorystyki, łącząc minimalizm z nowoczesnością. Projektuje nie tylko przedmioty do domu (np. "przenośną" wersję siedziska, Hi-Pouff), ale także wystawy i scenografie. Jej autorstwa jest również kino Le Nouvel Odeon w Paryżu i Hi Hotel w Nicei.

Za swoją pracę zdobyła uznanie miasta Paryża, gdzie mieszka - została odznaczona przez jego władze nagrodą Grand Prix du Design.

Niektóre jej dzieła są w zbiorach Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu i nowojorskim MoMA.

am//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane