• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Noblista krytykuje za cięcia budżetowe

Brytyjski ekonomista Christopher Pissarides, laureat tegorocznej Nagrody Nobla, krytykuje drastyczne cięcia budżetowe Wielkiej Brytanii. Ocenia, że mogą źle wpłynąć na gospodarkę kraju.

Pissarides skrytykował w sobotę brytyjskiego ministra finansów George'a Osborne'a za wprowadzanie głębokich cięć budżetowych, podczas gdy w Wielkiej Brytanii utrzymuje się wysokie bezrobocie, co zagraża kruchemu ożywieniu tamtejszej gospodarki.

W wywiadzie dla "Sunday Mirror" Pissarides powiedział również, że Osborne uciekł się do przesady, argumentując, że Wielkiej Brytanii grozi kryzys finansowy porównywalny do zapaści, w której znalazła się gospodarka Grecji.

Redukcja, a nie głębokie cięcia

Zdaniem noblisty, Osborne powinien był przedstawić plan rozłożonej na pięć lat redukcji deficytu budżetowego, odkładając zarazem większość głębokich cięć do czasu, kiedy gospodarka wyjdzie z zastoju.

Minister finansów tłumacząc swe decyzje podkreślał, że bez oszczędności budżetowych rzędu 80 mln funtów, Wielka Brytania zabrnie w kryzys porównywalny do sytuacji w Grecji, która straciła zaufanie inwestorów, a koszty długu publicznego wzrosły dramatycznie.

Christopher Pissarides wraz Peterem Diamondem i Dalem Mortensenem w tym roku otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za wykazanie jak regulacje prawne i polityka wpływają na bezrobocie i rynek pracy.

nsz/mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane