• rozwiń

Niższy wzrost gospodarczy Polski? EBOiR tnie prognozy

Foto: TVN24 Foto: EBOiR uważa, że Polska odczuwa skutki hamowania gospodarki eurostrefy, choć z opóźnieniem

Do 1,5 proc. w ujęciu rocznym z 2,2 proc. prognozowanych w październiku obniżył prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

"Słabszy eksport wraz ze słabszymi inwestycjami prywatnymi i wynikającymi z konsolidacji fiskalnej niższymi nakładami na inwestycje publiczne będą się utrzymywać w pierwszej połowie roku. Obniżona prognoza wzrostu PKB w Polsce na 2013 r. to 1,5 proc." - napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie EBOiR. Dodano, że Polska z opóźnieniem odczuwa skutki hamowania gospodarki eurostrefy.

EBOiR obniżył też prognozę wzrostu PKB Polski w 2012 r. do 2,0 proc. z 2,5 proc.

"Obecnie przestrzeń do dodatkowej stymulacji gospodarki jest ograniczona. NBP w listopadzie rozpoczął długo oczekiwaną fazę łagodzenia polityki pieniężnej, choć ostatni komunikat sugeruje, że może się ona skończyć pod koniec I kwartału" - wskazano.

Oznaki wyhamowania

W raporcie zwrócono też uwagę, że polski rząd powołał "nową spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe, ale w krótkim terminie trudno się spodziewać znacznych efektów" dla gospodarki.Zdaniem autorów raportu patrząc na cały region, można jednak dostrzec oznaki wyhamowywania spowolnienia.

Bank tnie w Europie

EBOiR w porównaniu z poprzednim raportem obniżył prognozy wzrostu PKB w 2013 r. dla Słowacji i Węgier. Chorwacja - pod kreską w 2012 r. - wyjdzie z recesji w 2013 r.

Bank podniósł natomiast prognozy dla państw bałtyckich. Liderami wzrostu w regionie ośmiu państw Europy centralnej i republik bałtyckich w latach 2012-13 będą Łotwa i Estonia.

Dla eurostrefy podstawowy scenariusz EBOiR-u przewiduje dalszy, powolny i nierówny postęp w opanowywaniu kryzysu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane