• rozwiń

Niższy VAT zostaje

Niższy VAT zostaje
Foto: TVN24 Foto: Nie wzrośnie VAT m.in. od obiektów budowlanych

Jeszcze przez 3 lata Polska będzie mogła stosować zredukowaną stawkę VAT na m.in. książki, mieszkania i usługi gastronomiczne. Na utrzymanie niższych stawek zgodzili się w Brukseli unijni ministrowie finansów.

Od nowego roku unikniemy więc podwyżek niektórych towarów i usług. Na obiekty budownictwa mieszkaniowego i na przekształcenie lokatorskiego prawa na własnościowe VAT miał wzrosnąć z 0 do 7 proc., na produkty rolnicze - z 3 do 7 proc., a na gastronomię z 7 do 22 proc. Do końca 2010 roku jednak nie wzrosną.

Utrzymanie stawek zaproponowała Komisja Europejska. W zamian Bruksela oczekuje, że w ciągu najbliższych kilku lat kraje UE uzgodnią gruntowną reformę systemu VAT. Miałaby ona wprowadzić minimalną, 15-procentową, stawkę tego podatku.

Na decyzji, oprócz Polski, skorzystają Czechy, Cypr, Malta i Słowenia.

Aby utrzymać niższy VAT, ministrowie finansów musieli jednogłośnie się na to zgodzić. O nie podnoszenie podatku od usług gastronomicznych usilnie zabiegała Francja, jednak już np. Dania i Niemcy nie były zainteresowane przedłużeniem okresów przejściowych dla preferencji VAT.

Polskę na spotkaniu reprezentował minister Jacek Rostowski, dla którego była to pierwsza okazja do osobistego spotkania z unijnym komisarzem ds. gospodarczych i walutowych Joaquinem Almunią.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane