• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Niższy przyrost ludności, mniej nowych aut. Winny kryzys?

Niższy przyrost ludności, mniej nowych aut. Winny kryzys?
Foto: PAP/EPA Foto: Kryzys gospodarczy w USA

Wzrost liczby ludności w USA jest najniższy od lat 40. minionego wieku. Spada także liczba kupowanych nowych samochodów. Eksperci wiążą te dwie sprawy z trudną sytuacją gospodarczą USA.

Jako jeden z ważnych elementów, którzy przyczynił się do obniżenia wzrostu przyrostu demograficznego, jest także wymieniane zaostrzenie polityki imigracyjnej.

W odróżnieniu od wielu krajów europejskich, w USA imigracja była bardzo znaczącym źródłem wzrostu liczby ludności. W roku obrachunkowym zakończonym w lipcu liczba imigrantów wzrosła jednak netto tylko o 703 tys., co było najniższym wzrostem od dwóch dekad.

Ubywa miejsc pracy dla imigrantów

Zahamowanie fali imigracji wiąże się obecnie m.in. z kłopotami na rynku nieruchomości. Ubyło wiele miejsc pracy na budowach, na których tradycyjnie zatrudniani są cudzoziemcy.

25 proc. amerykańskich kierowców przyznało, że nie dba o stan techniczny swoich aut, bo nie stać ich na koszty naprawy

John Townsend

W Stanach Zjednoczonych obserwuje się też spadek liczby urodzeń. W zakończonym w lipcu roku obrachunkowym odnotowano w USA nieco ponad cztery miliony urodzeń - najmniej od 1999 roku.

Trudności gospodarcze uderzają także w rynek samochodowy

Jak podają eksperci z Amerykańskiego Klubu Automobilowego, również z powodu recesji, kierowcy w USA jeżdżą coraz starszymi samochodami. Średni wiek pojazdu wzrósł do 11 lat. Amerykanie oszczędzają też na naprawie aut i na drogach przybywa pojazdów w złym stanie technicznym.

Według danych AAA jedna czwarta ankietowanych kierowców przyznała, że z powodu oszczędności w ciągu 12 miesięcy nie przeprowadziła dodatkowych napraw samochodu. Dotyczy to głównie właścicieli starszych pojazdów już po gwarancji.

- 25 proc. amerykańskich kierowców przyznało, że nie dba o stan techniczny swoich aut, bo nie stać ich na koszty naprawy - podkreślił rzecznik prasowy waszyngtońskiego oddziału AAA John Townsend.

Stare akumulatory, a także opony, które wymagają wymiany, to najczęstsze problemy, z którymi Amerykanie zwracają się do pomocy drogowej.

ab\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane