• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Nikt właściwie nie zna treści" paktu fiskalnego

Decyzja o tym, czy Republika Czeska przyłączy się do powstającej umowy międzyrządowej w sprawie nowego paktu fiskalnego, dopiero zapadnie - oświadczył po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w Brukseli czeski premier Petr Neczas.

Według niego, wszystko zależy od ostatecznego kształtu dokumentu, z którego na razie są do dyspozycji tylko tezy.

Nie można było przystąpić do tej międzynarodowej umowy z całego szeregu powodów. Przede wszystkim z powodu tego, że nikt właściwie nie zna jej treści.

Petr Neczas

- Nie można było przystąpić do tej międzynarodowej umowy z całego szeregu powodów. Przede wszystkim z powodu tego, że nikt właściwie nie zna jej treści - powiedział Neczas dziennikarzom. Konkretna postać dokumentu, z którego według czeskiego premiera znane są na razie tylko ogólne tezy, ma być gotowa do marca.

Czesi z sympatią i obawami

Jak zaznaczył Neczas, ze strony Czech istnieje sympatia i poparcie dla szeregu spraw, jakie eurostrefa chce za pomocą tej umowy urzeczywistnić. Chodzi tu m.in. o dążenie do zrównoważenia budżetów i zwiększenie automatyzmu karania tych, którzy naruszają przyjęte zasady.

Z drugiej strony Praga obawia się według premiera ewentualnego zagrożenia suwerenności budżetowej oraz ingerowania w kompetencje poszczególnych państw na przykład w sferze socjalnej i emerytalnej. Nie jest również jasne, jaki wpływ wywarłaby umowa na rynek wewnętrzny i ocenianie krajowych budżetów.

Również w piątek głos zabrał prezydent Czech Vaclav Klaus. On z kolei krytykował Europę, która "niechętnie akceptuje" to, że Europa padająca ofiarą kryzysu zadłużenia nie jest już wzorem dla reszty świata i traci oddech.

jak\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane