• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nikt nie przejmie się spadkiem złotego?

Nikt nie przejmie się spadkiem złotego?
Foto: TVN24 Foto: Elżbieta Chojna-Duch: kurs jest płynny, rynkowy

Rynki nie powinny postrzegać kanału kursowego 3,80-4,20 za euro jako obowiązującego - powiedziała członkini Rady Polityki Pieniężnej, Elżbieta Chojna-Duch. Anonimowe źródło w resorcie finansów powiedziało PAP, że i ministerstwo, i NPB zmieniły swe podejście do obrony złotego przed spadkami.

- Jest kurs płynny, rynkowy. Ten przedział nie powinien być odbierany przez rynek jako obowiązujący. Wszelkie ograniczenia, limity nie wpływają dobrze na zasady rynkowe. On został stworzony w mediach, pojawił się w wypowiedziach kilku przedstawicieli bankowych i żyje własnym życiem - powiedziała dziennikarzom Chojna-Duch. Została ona wybrana do RPP przez Sejm jako kandydat Platformy Obywatelskiej.

Natomiast inny członek RPP kojarzony z Platformą Obywatelską, prof. Jan Winiecki mówił już w środę, że ponieważ wcześniej był okres przyspieszenia wzrostu wartości złotego, to obecnie "osłabienie złotego osobiście by uważał za relatywnie korzystne". Także kolejny członek RPP Andrzej Kaźmierczak powiedział w środę, że w filozofii NBP zaszła zmiana, jeśli chodzi o kurs.

Z kolei anonimowe źródło z ministerstwa finansów potwierdziło w rozmowie z PAP zmianę podejścia MF i NBP do reżimu kursowego i określiło obecnie obowiązujący kurs jako "płynny sterowany".

Ostatnio rynek spekulował, że resort finansów wraz z bankiem centralnym umówiły się co do "kanału kursowego" w przedziale 3,85-4,20 zł/euro.


Po gwałtownej wtorkowej stracie złoty w środę odzyskał animusz i po godzinie 14 za jedno euro płacono nieco poniżej 4,12 zł.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane