• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Nikt nie pomoże Grecji

Nikt nie pomoże Grecji
Foto: sxc.hu Foto: Greckie finanse publiczne są w rozsypce

- Kraje europejskie nie złożą się na pomoc dla Grecji - ostrzegł członek zarządu Europejskiego Banku Cenralnego Juergen Stark. - Rynki łudzą się, jeśli sądzą, że w inne kraje członkowskie wreszcie sięgną do portfeli - dodał. Jego słowa spowodowały duży spadek kursu euro wobec dolara.

- W ostatnich latach Grecja ani nie kontrolowała wydatków publicznych, ani nie pracowała nad tym by poprawić konkurencyjność kraju. Traktat Lizboński nie przewiduje finansowej pomocy i te reguły powinny być przestrzegane - stwierdził Stark w rozmowie z włoską gazetą "Il Sole 24 Ore".

Do jego słów odniósł się grecki minister finansów Georg Papaconstantinou. - Nie spodziewamy się jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Sami robimy wszystko co jest trzeba, by zmniejszyć deficyt i utrzymać dług pod kontrolą - powiedział. - Pomoc z zewnątrz nie jest nam potrzebna - dodał.

Już grudniu inny członek zarządu ECB Ewald Nowotny stwierdził, że Europejski Bank Centralny nie zamierza pomagać znajdującej się na krawędzi bankructwa Grecji i oczekuje, że grecki rząd sam poradzi sobie ze swoimi problemami.

W przyszłym roku zadłużenie Grecji może przekroczyć 125 proc. PKB. W zeszłym roku trzy największe agencję ratignowe na świecie - Moody's, S&P i Fitch - obniżyły ocenę wiarygodności kredytowej Grecji.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane