• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

NIK: Zagrożone bezpieczeństwo energetyczne Polski

NIK: Zagrożone bezpieczeństwo energetyczne Polski
Foto: TVN24 Foto: Paweł Biedziak, rzecznik NIK

- Bezpieczeństwo dostaw energii jest zagrożone - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdzała proces restrukturyzacji elektroenergetyki w latach 2005-2008. Polskie prawo podobnie jak infrastruktura energetyczna jest przestarzałe, a procedury krępowane biurokracją.

- Badaliśmy to na przestrzeni czterech lat. (...) Są wielkie zaległości w stanowieniu prawa, we wdrażaniu dyrektyw unijnych, w tym dyrektywy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego - mówił na antenie TVN24 rzecznik NIK Paweł Biedziak. - Są wielkie opóźnienia w stanowieniu prawa energetycznego i innych ustaw, które by pomagały w bezpieczeństwie sieci - dodał.

NIK przebadał 55 proc. linii przesyłowych w kraju. Wiek dopuszczalny do eksploatacji to 40 lat. 33 proc. z przebadanych miało od 40 do 50 lat, a 11 proc. ponad 50 lat.

Politycy nie umieją pisać prawa

Jak mówił także Biedziak środowisko energetyczne wie o minusach sektora, postuluje rozwiązania i wychodzi z inicjatywą, jednak wszystkie działania ku polepszeniu sytuacji są bardzo powolne. - Wina jest po stronie tych, którzy stanowią prawo, a więc głównie polityków i kolejnych rządów - mówił Biedziak.

Jako główne przeszkody w poprawie sytuacji wskazywał czasochłonne procedury, które komplikuje nadmierna biurokracja.

NIK wskazuje też, że czynnikiem ograniczającym ekonomiczne efekty restrukturyzacji sektora elektroenergetycznego były gwarancje zatrudnienia i wieloletnie świadczenia socjalne na rzecz pracowników, wynikające z umów zawartych między organizacjami związkowymi, a zarządami spółek. - Świadczenia te podnoszą koszt działalności przedsiębiorstw energetycznych, co ma pośrednio negatywny wpływ na cenę energii - uważa Izba.

Raport został przesłany do ministerstwa gospodarki i premiera i posłów poszczególnych komisji sejmowych.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane