• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

NIK: Świński fetor bez nadzoru

NIK: Świński fetor bez nadzoru
Foto: TVN24 Foto: NIK krytykuje brak rozporządzeń w sprawie hodowli świń

Właściciele wielkich ferm, w których hoduje się po kilkadziesiąt tysięcy świń, nagminnie zatruwają środowisko. Wylewają gnojowicę na pola, a padłe zwierzęta zakopują, zamiast je utylizować - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

NIK w najnowszym raporcie krytykuje działania organów administracji wobec wielkoprzemysłowych ferm tuczu trzody chlewnej, zarzucając im m.in. brak nadzoru i zaległości prawne.

Z raportu wynika, że właściciele wielkich ferm, w których hoduje się po kilkadziesiąt tysięcy świń, nagminnie zatruwają środowisko. Wylewają gnojowicę na pola, a padłe zwierzęta zakopują, zamiast je utylizować.
- W związku z negatywną oceną nadzoru organów państwa nad tymi fermami NIK wystąpiła z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o spowodowanie zmian pozwalających na uzyskiwanie wiarygodnych informacji o liczbie przemysłowych ferm - powiedział wiceprezes NIK Marek Zająkała.

Według NIK, brakuje rozporządzeń w sprawie sprawowania nadzoru nad fermami przez powiatowych lekarzy weterynarii, nie ma też rozporządzenia dotyczącego uciążliwości zapachowych związanych z działalnością ferm. Izba oceniła, że współpraca pomiędzy inspekcjami: weterynaryjną, ochrony środowiska i Państwową Inspekcją Sanitarną jest niedostateczna.

NIK nie miała istotnych uwag do funkcjonowania wielkoprzemysłowych ferm trzody chlewnej pod względem sanitarno-weterynaryjnym.

Za wielkoprzemysłowe fermy uważa się gospodarstwa posiadające powyżej 2000 sztuk trzody. Takie fermy muszą m.in. wykazać, że zgodnie z przepisami zagospodarowują odchody zwierząt (gnojówkę i gnojowicę).

Kontrola NIK została przeprowadzona w II półroczu 2006 roku i obejmowała okres od 1 stycznia 2004 roku do 30 czerwca 2006 roku.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane