• rozwiń

NIK sprawdzi, jak idą przygotowania do wydawania miliardów z Unii

NIK sprawdzi, jak idą przygotowania do wydawania miliardów z Unii Odtwórz: NIK sprawdzi, jak idą przygotowania do wydawania miliardów z Unii
Foto: TVN 24 | Video: TVN24 BiS Foto: NIK zapowiada serię kontroli | Video: NIK sprawdzi, jak idą przygotowania do wydawania miliardów z Unii

NIK jeszcze w styczniu rozpocznie kontrolę przygotowania Polski do nowej perspektywy budżetowej UE. Kontrola realizowana będzie przez centralę i wszystkie delegatury Najwyższej Izby Kontroli - zapowiedział prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

W jego ocenie to jedna z dwóch największych tegorocznych kontroli, które przeprowadzi NIK. Druga będzie dotyczyła kryzysu demograficznego w Polsce.

Kwiatkowski mówił dziennikarzom w Białymstoku, że w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej dużo więcej pieniędzy niż dotąd będzie można pozyskać m.in. na projekty dotyczące innowacji, badań i praktycznego funkcjonowania gospodarki.

Delegatury w akcji

W 2013 roku białostocka delegatura NIK zakończyła kontrolę wdrażania innowacji przez szkoły wyższe i parki technologiczne. Informacje z tej kontroli mają pomóc przygotować tę kompleksową kontrolę, która obejmie m.in. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz samorządy wojewódzkie, przygotowujące regionalne programy operacyjne.

- W nowej perspektywie budżetowej jest znaczące przesunięcie środków z projektów i programów ogólnopolskich na zwiększone środki finansowe w ramach programów regionalnych - mówił Kwiatkowski.

Dodał, że każda delegatura NIK będzie sprawdzała przygotowanie Urzędu Marszałkowskiego na własnym terenie. Sprawdzi m.in., jak jest przygotowany regionalny program operacyjny, jak są ustalone priorytety regionalne w relacji do krajowych.

- To jest ostatnia perspektywa budżetowa, w której dostajemy tak dużo więcej pieniędzy w stosunku do tego, co wpłacamy. Kolejna perspektywa będzie taką, w której ten bilans będzie powoli się do siebie zbliżał - mówił prezes NIK.

Informacja w drugim półroczu

Powołując się na wyniki ubiegłorocznej kontroli wdrażania innowacji Kwiatkowski powiedział, że w Polsce mamy wciąż niskie efekty z wydatkowania pieniędzy unijnych na projekty w tej dziedzinie.

Informację pokontrolną dotyczącą przygotowania Polski do nowej unijnej perspektywy NIK planuje przedstawić w drugim półroczu 2014 roku.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane