• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

NIK: Rząd nie radzi sobie ze ściąganiem podatków

NIK: Rząd nie radzi sobie ze ściąganiem podatków
Foto: TVN24 Foto: Pieniędzy w kasie mogło być więcej

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła wykonanie zeszłorocznego budżetu. Wskazała jednak, że rząd zbyt optymistycznie założył wielkość dochodów, głównie podatkowych, których potem nie udało mu się zrealizować. Według PiS to wina samego rządu, a nie kryzysu.

Prezes NIK Jacek Jezierski powiedział, że liczba stwierdzonych nieprawidłowości w wykonaniu zeszłorocznego budżetu jest stosunkowo niewielka.

Izba negatywnie oceniła działalność Ministerstwa Zdrowia i wydanie bez podstawy prawnej 300 milionów złotych na dofinansowanie szpitali. Zastrzeżenia Izby wzbudził też podział pieniędzy. Różne zasady miały być stosowane w stosunku do szpitali podległych ministerstwu i placówek samorządowych.

Pieniądze do wzięcia

To co jednak najbardziej zaniepokoiło NIK, to niewykonanie założonych dochodów. Z opracowania Izby wynika, że zostały one nierealistycznie, bo zbyt optymistycznie zaplanowane. Przeszacowano przede wszystkim możliwość pozyskania środków unijnych - zabrakło 20 miliardów złotych. Mniejsze były też wpływy z VAT-u i akcyzy - zabrakło 11 miliardów.

Raport NIK wskazuje, że kłopoty budżetowe kraju w większej mierze mogą wynikać z przeszacowania niż z kryzysu gospodarczego.

Najwyższa Izba Kontroli wskazała również na rosnące problemy ze ściągalnością podatków, w czym największy udział miały podatki pośrednie i PIT. Nieskuteczne w ściąganiu należności były zwłaszcza izby celne, co w niektórych przypadkach mogło być zdaniem NIK-u spowodowane korupcją.

Nie umie, czy nie chce?

Zdaniem posłanki PiS Aleksandry Natalii- Świat, koalicja PO-PSL nie poradziła sobie z realizacją budżetu. W opinii posłanki światowy kryzys gospodarczy nie jest wytłumaczeniem dla złej sytuacji finansów publicznych.

Za niską ściągalność podatków Aleksandra Natalii-Świat obarczyła bezpośrednio rząd. Jak argumentowała, wpływy do kasy państwa spadają, ponieważ rząd daje przyzwolenie na niepłacenie danin publicznych. Jako przykład podała akceptację polityków PO dla niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane