• rozwiń

Temat: "Taśmy PSL"

NIK krytycznie o spółce Elewarr i Agencji Rynku Rolnego

NIK krytycznie o spółce Elewarr i Agencji Rynku Rolnego
Foto: TVN24 Foto: Agencja Rynku Rolnego ma 100 proc. udziałów w spółce Elewarr

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniała w zeszłym roku działania spółki zbożowej Elewarr i nadzoru nad nią Agencji Rynku Rolnego - poinformował rzecznik NIK Paweł Biedziak.

Raport z działalności Agencji Rynku i Rolnego i spółki Elewarr S.A. obejmuje lata 2008-10 (kontrola zakończyła się w czerwcu ubiegłego roku). Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła w nim sprawowanie przez Prezesa ARR nadzoru właścicielskiego nad spółką. "Rola agencji - jako właściciela - w wyznaczaniu kierunku rozwoju Spółki oraz określaniu źródeł finansowania tego rozwoju, była pasywna" - stwierdziła NIK w raporcie.

Pogorszenie sytuacji finansowej

Kontrolerzy NIK stwierdzili, że "sytuacja finansowa spółki uległa pogorszeniu, a zysk uzyskiwała ona głównie dzięki działaniom niezwiązanym bezpośrednio z obrotem zbożem i jego przechowywaniem".

- Malała też rola Spółki w przechowywaniu zapasów interwencyjnych zbóż UE" - powiedział rzecznik NIK Paweł Biedziak.

Prezes bocznymi drzwiami

Jak wykazała kontrola, prezesa spółki Elewarr powołano bez postępowania kwalifikacyjnego, wymaganego ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji, a członkom zarządu przyznano wynagrodzenia w kwotach przekraczających limity dozwolone w tzw. ustawie kominowej. Łączną kwotę wynagrodzeń nienależnie pobranych w spółce NIK wyliczyła na 1,4 mln zł.

Zadania dla resortu skarbu

W zaleceniach pokontrolnych NIK uznała za wskazane opracowanie i wdrożenie przez resort skarbu strategii rozwoju Spółki, określającej założenia, kierunki działań, a także sposoby realizacji wyznaczonych zadań.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane