• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

NIK: Firmy źle prowadzą postępowanie upadłościowe

NIK: Firmy źle prowadzą postępowanie upadłościowe
Foto: TVN24 Foto: NIK: Firmy źle prowadzą postępowanie upadłościowe

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła postępowania upadłościowe w przedsiębiorstwach państwowych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa - poinformował prezes NIK Jacek Jezierski.

NIK zbadała postępowania upadłościowe w 55 przedsiębiorstwach. Najczęściej uchybienia dotyczyły m.in. wadliwej wyceny majątku i zwłoki w regulowaniu zobowiązań wobec wierzycieli. W 14 podmiotach nieprawidłowe działania syndyków spowodowały uszczuplenie majątku masy upadłościowej łącznie o ponad 16,86 mln zł.

- System postępowań upadłościowych, zgodnie z założeniami ustawowymi, ma prowadzić do spłacenia wierzycieli. Tymczasem - jak wynika z kontroli NIK - system ten nie realizował tego celu - powiedział Jezierski. - Prawie wszyscy syndycy są nadmiernie obciążeni, na każdego w tym samym czasie wypada średnio 5 postępowań. Są przypadki, że jeden syndyk w tym samym czasie prowadził kilkanaście postępowań. Równocześnie około 70 proc. osób posiadających uprawnienia syndyka nie jest wykorzystywanych - dodał. Kontrola NIK wykazała, że postępowania upadłościowe trwają bardzo długo - średnie postępowanie trwa przeciętnie 56 miesięcy. Zdaniem prezesa Izby, długi czas postępowania upadłościowego rzutuje na jego koszty.

Aż 82 proc. środków, które pochodzą ze sprzedaży masy upadłościowej oraz z bieżącej działalności firm pochłaniają koszty postępowań upadłościowych, a tylko 12 proc. jest przeznaczanych na zaspokojenie wierzycieli. W 13 przedsiębiorstwach NIK ujawniła zawieranie nieuzasadnionych umów, dodatkowo w warunkach konfliktu interesów (umowy zawierane z członkami rodziny syndyków lub podmiotami, których syndycy byli współwłaścicielami). W czterech innych postępowaniach syndycy zlecali innym podmiotom czynności należące do ich obowiązków. W ocenie NIK, takie nadużywanie usług zewnętrznych oraz występowanie sytuacji konfliktu interesów to zjawiska, które wiążą się z ryzykiem zachowań o charakterze korupcyjnym.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane