• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Niezmienne polskie stopy

Niezmienne polskie stopy
Foto: TVN24\Archiwum Foto: Rada Polityki Pieniężnej ustaliła: stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych - poinformował Narodowy Bank Polski. Główna stopa procentowa pozostała więc na poziomie 3,5 procent. Decyzja RPP była zgodna z przewidywaniami rynków i ekonomistów. - Oczywiście nie ma zaskoczenia - ocenił ekonomista BZ WBK Piotr Bielski.

RPP nie zmieniła żadnej ze stóp procentowych. Stopa referencyjna nadal wynosić więc będzie w skali rocznej 3,5 proc., stopa lombardowa - 5 proc., stopa depozytowa - 2 proc., redyskonta weksli - 7,35 proc., a stopa dyskonta weksli - 4 procent w skali rocznej.

Podwyżka stóp nie teraz

Mało kto spodziewał się, że Rada Polityki Pieniężnej podejmie inną decyzję. Rezultaty posiedzenia w dniach 30-31 marca były oczekiwane przez wszystkich ekonomistów pytanych przez agencję ISB. Zdaniem większości z nich rada podwyższy stopy procentowe najwcześniej w połowie 2010 roku.

Zdaniem Piotra Bielskiego, ekonomisty BZ WBK, na razie nie ma powodu, by zmieniać stopy. - Ostatnie dane z gospodarki, które napłynęły w ciągu ostatnich tygodni wskazywały, że nie ma powodu tak naprawdę śpieszyć się z zacieśnianiem polityki pieniężnej, bo z jednej strony presja inflacyjna jest niska, nie wygląda na to, żeby miała wzrosnąć, a z drugiej strony popyt krajowy też nie będzie w najbliższym czasie rósł w jakiś dynamiczny sposób - skomentował w rozmowie z TVN CNBC Biznes. - Więc to są argumenty za tym, żeby czekać i patrzeć co dalej się będzie działo z gospodarką, czy będzie ożywienie - dodał.

Co z zyskiem NBP?

W listopadzie 2008 r. nastąpiła pierwsza - od lutego 2006 r. - 25-pkt. obniżka stóp procentowych, a grudzień, styczeń, luty, marzec oraz czerwiec przyniosły cztery kolejne cięcia i obecnie główna stopa wynosi 3,50 proc. Od czerwca weszła też w życie 50-pkt. obniżka stopy rezerwy obowiązkowej dla banków do 3,0 proc. Natomiast na grudniowym posiedzeniu RPP zdecydowała o wprowadzeniu od 1 stycznia 2010 r. nowej stopy - dyskontowej weksli, a jej poziom ustalono na 4,0 proc. w skali roku.

W środę o godzinie 15 w siedzibie Narodowego Banku Polskiego odbędzie się konferencja prasowa. O godzinie 16 zaś członkowie RPP i zarząd NBP spotkają się z premierem Donaldem Tuskiem. Jakkolwiek wiele osób spodziewało się, że stopy pozostaną bez zmian, tak wielu z niecierpliwości wyczekuje decyzji RPP w sprawie ubiegłorocznego zysku Narodowego Banku Polskiego. Członkowie Rady mieli w środę ustalić, w jakiej części zysk NBP wesprze budżet.

ktu/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane