• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Niezły pasztet u Dudy

Niezły pasztet u Dudy
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 2303DUDA.avi

Polski Koncern Mięsny Duda w poważnych opałach. Jeszcze niedawno jego prezes zdobywał tytuł przedsiębiorcy roku, teraz spółka boryka się z ogromnymi kłopotami. Powód? Opcje walutowe i strata - nie tylko pieniędzy, ale i zaufania inwestorów.

Jeżeli do poniedziałkowej północy sąd w Lesznie nie sprzeciwi się postępowaniu naprawczemu ogłoszonemu przez Dudę - firma zyska cztery miesiące na porozumienie się z wierzycielami.

Zgodnie z prawem, do czasu zakończenia takiego postępowania zawieszone zostają spłata zobowiązań oraz naliczanie odsetek. Przeciwko dłużnikowi nie mogą być też wszczynane egzekucje.

A Duda ma czego się obawiać. Wśród wierzycieli firmy jest miedzy innymi Kredyt Bank, który żąda natychmiastowej spłaty gigantycznej sumy 27 milionów złotych z tytułu opcji walutowych.

Zakłócenia na łączach

Opcje walutowe kosztują Dudę nie tylko wielkie pieniądze, ale co ważniejsze utratę zaufania inwestorów. Powód? W grudniu, kiedy na rynku powstały obawy o spółki zaangażowane w opcje walutowe, prezes firmy Maciej Duda oświadczył, że jego firmy problem nie dotyczy. Nie minęło wiele tygodni, a okazało się, że jednak dotyczy - i to jak najbardziej.

Zdaniem inwestorów Duda wciąż ma problemy z komunikacją i ze sformułowaniem czytelnej informacji o sytuacji spółki. Prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów Andrzej S. Nartowski, nie ma wątpliwości: komunikacja spółki z inwestorami - szczególnie jeśli chodzi o sprawę opcji walutowych - była nieczytelna.

- Spółka Duda albo nie ma polityki informacyjnej, albo ma złą politykę informacyjną. Kiedy na rynku powstały obawy o spółki zaangażowane w tzw. toksyczne opcje walutowe, oni wprowadzili inwestorów w błąd - mówi wprost prezes Nartowski..

Podobnego zdania jest kilkudziesięciu inwestorów, którzy za pośrednictwem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych są gotowi walczyć o odszkodowanie przed sądem. - Odezwało się do nas kilkudziesięciu inwestorów. Wszyscy czują się oszukani przez spółkę - mówi Piotr Cieślak z SII.

Pod lupą KNF

Czy rzeczywiście można mówić o wprowadzaniu inwestorów w błąd, czy jakiejkolwiek manipulacji - to sprawdza komisja Nadzoru Finansowego. KNF obecnie prowadzi sześć postępowań administracyjnych w związku z opcjami.

- W przypadku Dudy, prowadzimy dwa postępowania administracyjne: jedno wobec spółki – chodzi o rzetelne lub nierzetelne wypełnianie obowiązków informacyjnych, i drugie dotyczące ewentualnej manipulacji informacją przez prezesa spółki - tłumaczy rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz.


W środę prezes Maciej Duda będzie gościem TVN CNBC Biznes w programie Dzień na Rynkach, nadawanym między 14 a 16.20

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane