• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Niewykorzystane miliony na internet

Niewykorzystane miliony na internet
Foto: TVN24.pl Foto: Administracja nie umie wykorzystać unijnych funduszy na informatyzację

Publiczna administracja nie umie wykorzystać unijnych pieniędzy przeznaczonych na informatyzację. Dotyczy to zarówno niewielkich urzędów gminnych, jak i ministerstw - pisze "Rzeczpospolita".

Chociaż z Internetu korzysta prawie 14 mln Polaków i praktycznie wszystkie firmy, to nadal nie ma możliwości, by za pomocą sieci cokolwiek od początku do końca załatwić w urzędach. Administracja chętniej wydaje pieniądze na transport czy ekologię, niż na infrastrukturę informatyczną. Na ten cel wykorzystana została zaledwie jedna czwarta przeznaczonych na to unijnych funduszy z lat 2004 -2006 - podkreśla "Rz".

Użytkowników Internetu w Polsce wprawdzie przybywa, ale dzieje się tak głównie w większych miastach. W mniejszych i na wsi panuje internetowa posucha - tylko 22 proc. ich mieszkańców ma dostęp do globalnej sieci.

Niewiele jest spraw, które można załatwić, nie wychodząc z domu. Dlatego najrzadziej w Unii kontaktujemy się z urzędami przez Internet - robi to zaledwie sześciu na 100 Polaków. Od Norwegów, którzy przez sieć załatwiają 57 proc. urzędowych spraw, dzieli nas przepaść.

Szansą na zmianę tego stanu jest ponad 5 mld zł unijnych pieniędzy, z których samorządy będą mogły skorzystać do 2013 r. Ale już widać, że nie radzą sobie z informatyzacją. Ponad 70 proc. projektów IT jest opóźnionych. Większość pieniędzy trafia do urzędów marszałkowskich, a nie do gmin, gdzie są najbardziej potrzebne.

Przykład idzie z góry. Lokalna administracja ma z informatyzacją taki sam problem jak centralna. W tym roku miało być uruchomionych 16 rządowych projektów, a dotychczas rozstrzygnięto zaledwie dwa przetargi. Brakuje jednego odpowiedzialnego urzędu. Od czasu, gdy dwa miesiące temu Ludwik Dorn został marszałkiem Sejmu, stanowisko szefa komitetu RM do spraw informatyzacji jest nieobsadzone.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane