• rozwiń
  • WIG20 2103.40 +1.90%
  • WIG30 2408.24 +1.80%
  • WIG 55973.13 +1.35%
  • sWIG80 11596.57 +0.22%
  • mWIG40 3783.70 +0.73%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:32

Dostosuj

Niewiarygodne: bankowcy rezygnują z pieniędzy

Po spotkaniu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym dyrektorzy największych francuskich banków zgodzili się zrezygnować ze swoich gigantycznych premii za 2008 rok. Taką informację przekazali mediom uczestnicy rozmowy w Pałacu Elizejskim.

Prezydent Sarkozy zaprosił we wtorek szefów głównych francuskich banków. W czasie rozmowy szef państwa ponownie zażądał od nich, by zrezygnowali z premiowych apanaży w zamian za miliardową pomoc publiczną dla kierowanych przez nich banków.

- Po przeprowadzeniu w ostatnich godzinach licznych dyskusji z zarządami, dyrektorzy tych instytucji zrezygnowali ze swoich premii za rok 2008, podzielając ogólne odczucia w tej sprawie - poinformował prasę po spotkaniu Georges Pauget, przewodniczący Francuskiej Federacji Bankowej (FBF).

Już przed rozmową z prezydentem o rezygnacji z wypłacania premii poinformowały trzy duże banki: BNP Paribas, Societe Generale i Credit Agricole. W trakcie wtorkowego spotkania dołączyli do nich szefowie kilku innych dużych instytucji bankowych.

W grudniu rząd Francois Fillona przyznał sześciu największym bankom pierwszą transzę pożyczki publicznej o kwocie 10,5 miliarda euro. Władze zapowiedziały też, że banki mogą liczyć w tym kwartale na dalsze wsparcie w takiej samej wysokości. Postawiły jednak także warunki udzielenia tej nowej pomocy: szefowie banków muszą wyrzec się swoich premii, a same instytucje - ograniczyć dywidendy płacone akcjonariuszom.

Jak poinformowało media biuro prasowe banku Credit Agricole, jego dyrektor generalny pobrał za rok 2007 premię w wysokości 600 tysięcy euro. Credit Agricole w Polsce jest właścicielem Lukas Banku.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane