• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Nieudolność urzędników za jedyne 5 tysięcy

Nieudolność urzędników za jedyne 5 tysięcy

Trybunał w Strasburgu uznał, że Jerzy Rosiński padł ofiarą wieloletnich zaniechań i niedociągnięć urzędników. Zmieniające się plany zagospodarowania terenu uniemożliwiły mężczyźnie budowę domu na jego własnej działce przez wiele lat.

- Naruszanie prawa własności jest niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. A tą własnością jest działka na peryferiach Milanówka, którą kupił w 1965 roku Jerzy Rosiński. Mężczyzna po zakupie działki wykonał ogrodzenie i doprowadził prąd i wodę, bo z czasem chciał zbudować tam dom.

Najpierw Rosiński nie mógł tego zrobić, bo plan zagospodarowania przestrzennego z 1981 roku zakładał, że w odległości 50 m od jego działki zaplanowano budowę obwodnicy. W 1993 roku uchwalono nowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym obwodnica miała już przebiegać przez działkę p. Rosińskiego. Zmianę lokalizacji tłumaczono tym, że na obszarze poprzednio planowanej obwodnicy znajdują się cieki wodne, które muszą być chronione. W związku z tym, mogą tam powstać najwyżej ścieżki spacerowe i trasy rowerowe, a budowa obwodnicy nie zacznie się wcześniej niż w 2010 roku.

Pod koniec 2002 roku uchwalone przed laty plany zagospodarowania przestrzennego przestały obowiązywać. Teren, który miał być chroniony, podzielono na działki budowlane i powstało na nich osiedle domów jednorodzinnych, a Rosiński wreszcie otrzymał pozwolenie na budowę swojego domu.

J. Rosiński przez cały ten czas nie otrzymał żadnej rekompensaty. Złożył więc do ETPC skargę w związku z naruszeniem art. 1 Protokołu nr 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Rząd RP przedstawił obserwacje w sprawie.

Trybunał uznał, że skarżący pozostawał przez wiele lat w niepewności, co do przeznaczenia swojej działki, a przepisy ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym sprzed 2003 roku nie przewidywały odszkodowań dla właścicieli działek, na których uchwalono niekorzystne plany. I przyznał Rosińskiemu pięć tys. zł odszkodowania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane