• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Nieudany hazard Ministerstwa Finansów

Nieudany hazard Ministerstwa Finansów

Instytucje państwowe opiniujące projekt ustawy hazardowej autorstwa resortu finansów nie zostawiły na nim suchej nitki - czytamy w "Pulsie Biznesu". Niezgodna z konstytucją i prawem UE i technicznie absurdalna - to tylko niektóre z ocen chybionego projektu.

Konsultacje międzyresortowe nad ustawą hazardową trwają od połowy maja. Swoje uwagi wnoszą m. in. prezesi Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Głównego Urzędu Statystycznego, szefowie resortów kultury, spraw wewnętrznych i administracji, edukacji, sprawiedliwości i skarbu i wielu innych.

Rządowe Centrum Legislacji obawia się, że "nieprecyzyjne i nieprzemyślane rozwiązania mogą spowodować zakwestionowanie zgodności z Konstytucją projektowanych regulacji i nieosiągnięcie zakładanych celów nowelizacji".

RCL nie podobają się plany ministerstwa na zaostrzenie nadzoru nad rynkiem hazardu, które mogą naruszać "swobody chronione konstytucyjnie". Jedna z uwag, podzielana przez ekspertów, dotyczy wprowadzenia specjalnych 10-procentowych dopłat dla prywatnego hazardu.

Gracze w poszukiwaniu tzw. bonusów często wrzucają pieniądze do wielu automatów, grając tylko za część wpłaconej kwoty. Po wprowadzeniu dopłat musieliby od każdej wpłaty odprowadzić 10 proc. Mogliby w ogóle nie zagrać, a i tak straciliby pieniądze. Zdaniem RCL taka nadpłata powinna zostać klientowi zwrócona, tyle że ustawa zakłada, że "dopłaty nie podlegają zwrotowi".

Swoje wątpliwości wyraził też Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, który sądzi, że jeden z artykułów projektu ustawy jest niezgodny z prawem UE. Ma on zakazywać całkowitego zakazu hazardu w internecie, co zdaniem ekspertów jest niemożliwe do wyegzekwowania.

Inne zastrzeżenia pojawiają się co do trybu samych prac nad projektem.

Już na etapie rządowym zachodzić w nim miały dziwne zmiany. Na samym końcu dopisano nagle zakaz hazardu w internecie. Komentowano wtedy to tak, że zakaz jest nie do wyegzekwowania i jako taki idzie na rękę e-bukmacherom działającym w Polsce, a zarejestrowanym w rajach podatkowych - pisze "Puls Biznesu".

Czytając prasowe doniesienia na temat projektu zmian w ustawie o grach hazardowych warto jednak pamiętać, że często powstają one na podstawie opinii stron zainteresowanych tym rynkiem i jego regulacjami prawnymi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane