• rozwiń

Niepodległa Szkocja? Może kosztować 1,5 mld funtów

Niepodległa Szkocja? Może kosztować 1,5 mld funtów
Foto: sxc.hu Foto: Edynburg

Koszt utworzenie wszystkich organów potrzebnych w niepodległej Szkocji może wynieść 1,5 mld funtów - poinformował brytyjski rząd. Dodał, że w oparciu o badania London School of Economics (LSE), koszty te mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Szacunki brytyjskiego rządu powstały w oparciu o przygotowanie kosztów ustanowienia niezależnego państwa Quebec. Według szkockiego rządu te analizy są "głęboko wadliwe"

180 instytucji

Zdaniem brytyjskiego rządu szkoccy ministrowie chcą utworzyć 180 instytucji publicznych, które według LSE pochłoną 2,7 mld funtów. Każdy z nowych departamentów miałby kosztować 15 mln funtów.

Brytyjski rząd poinformował, że użył w swojej analizie bardziej konserwatywnych liczb, ale obliczenia LSE wydają się "rozsądne". Jednocześnie wezwał Szkotów do publikacji własnych szacunkowych kosztów "uruchomienia" własnego kraju.

Szkocki rząd ripostuje, że nigdy nie mówił o potrzebie powstania 180 instytucji publicznych. Ministrowie twierdzą, że koszty byłyby zdecydowanie niższe.

Referendum

Referendum w sprawie odłączenia się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa zaplanowane jest na 18 września br. Jeśli większość opowie się za niepodległością, 18 miesięcy później Szkocja stanie się samodzielnym państwem. Dotychczas w żadnym z wielu sondaży zwolennicy wyjścia ze Zjednoczonego Królestwa nie mieli jednak większości.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane