• rozwiń

Temat: Rosja

Niemieckie magazyny gazu w objęciach Gazpromu. "Kreml może to wykorzystać"

Niemieckie magazyny gazu w objęciach Gazpromu. "Kreml może to wykorzystać"
Foto: W sumie w rosyjskich rękach jest już 25 proc. niemieckich magazynów Foto: Niemcy w objęciach Gazpromu

Rosyjskie firmy interesują się coraz bardziej zbiornikami rezerw gazu w Niemczech. Już 1/4 niemieckich zbiorników gazu jest w rękach rosyjskich firm i oligarchów.

Dziennik "Tagesschau" odnotowuje, że znajdujące się w Rehden w Dolnej Saksonii największe w Europie Zachodniej zbiorniki gazu przejmuje w całości Gazprom. W sumie w rosyjskich rękach jest już 25 proc. niemieckich magazynów. To o tyle istotne, że nasz zachodni sąsiad sprowadza z Rosji 40 proc. swojego zapotrzebowania na gaz.

Magazyny jako narzędzie nacisku

Zdaniem ekspertów, oddanie władzy nad magazynami, może posłużyć Kremlowi do wywierania nacisków politycznych. "Jeżeli Kreml w swych zamierzeniach faktycznie kieruje się polityczną kalkulacją i spirala eskalacji będzie się kręcić dalej, to dostawy gazu mogą stać się decydującą dźwignią do wywierania presji - podkreśla w rozmowie z "Tagesschau" Kristina Westphal, politolog z Fundacji Nauka i Polityka. A Gazprom byłby wtedy w bardzo dobrej sytuacji regulując, wedle własnego uznania, dostawy gazu.

Z kolei Claudia Kemfert z Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych zaznacza, że Berlin nie ma żadnych strategicznych rezerw gazu. Co więcej, nie ma możliwości gromadzenia takich rezerw. Istniejące zbiorniki znajdują się w rękach prywatnych firm, co oznacza, że państwo nie ma prawa do bezpośredniego dostępu do nich. Pocieszeniem jest fakt, że nawet jeżeli Rosja całkowicie wstrzymałaby swoje dostawy, zmagazynowany przez Niemcy gaz wystarczyłby na trzy miesiące. - Przez zimę byśmy sobie poradzili - przyznaje Kemfert.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane