• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Niemieckie firmy wycofują się z Polski

Niemieckie firmy wycofują się z Polski
Foto: TVN24 Foto: Czy z Polski znikną niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne?

Niemieckie firmy, które od lat intensywnie inwestują za granicą, powoli wracają do domu. Wycofują się także z Polski - głównie ze względu na permanentny wzrost płac - donosi "Der Spiegel".

Hamburski tygodnik napisał, że od 2000 r. do Niemiec powróciło 3500 przedsiębiorców - głównie z branż przemysłu metalowego i chemicznego - którzy wcześniej zainwestowali za granicą. Niemcy wycofują się z krajów Europy Środkowej i z Dalekiego Wschodu. Wśród firm, których przykłady podaje "Der Spiegel", znalazła się między innymi "Gröditzer Kurbelwelle". Producent wałów korbowych po kilku latach działania w Katowicach postanowił powrócić do Saksonii.

Powodem fali powrotów niemieckich firm jest przede wszystkim wzrost kosztów produkcji w krajach, w których zdecydowały się one zainwestować. Jak pisze "Der Spiegel", w ciągu ostatnich czterech lat wysokość płac w Polsce wzrosła o 40 procent. Tygodnik dodaje, że często jakość towarów lub półproduktów wytwarzanych przez niemieckich producentów za granicą pozostawiała wiele do życzenia, a nawet nie spełniała niemieckich norm. W tym kontekście przytacza przykłady złych doświadczeń niemieckiego biznesu w Rumunii i Chinach.

"Der Spiegel" informuje również, że coraz częściej to Niemcy stają się celem zagranicznych inwestorów. W ciągu ostatnich kilku lat w tym kraju swoją produkcję lub centra badawcze ulokowały tak znane firmy jak Hyundai, Panasonic, General Electric czy Rolls Royce.

tan

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane